Na rynku zaczyna brakować popularnego warzywa. Podrożało już niemal 3‑krotnie!
Pewne popularne i niezwykle często używane warzywo może niedługo być coraz trudniejsze do kupienia. Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, eksperci informują, że na rynku... zaczyna brakować cebuli.
04.01.2023 12:38
Już nieraz zdarzało się, że na rynku zaczynały być widoczne ewidentne luki zaopatrzeniowe. Pamiętamy to z czasów początków szalejącej po kontynencie europejskim i całym świecie pandemii. Pojawił się wówczas na przykład nagły wzrost popytu na papier toaletowy, który przetrzebił półki sklepowe. Nieraz trzeba było odwiedzić kilka supermarketów, by go w końcu dostać.
Kiedy natomiast na Ukrainie wybuchła wojna, w sklepach można było odnotować brak produktów zbożowych, które były wykupywane z prędkością światła, z obawy przed zamknięciem importu ze "spichlerza Europy".
Kolejnym przykładem jest oczywiście benzyna; na pewno pamiętasz długie kolejki na stację i pogłoski (co prawda dementowane), że wkrótce paliwa może zabraknąć.
Dzisiaj zaczynamy borykać się z kolejnym problemem. Na rynku zaczyna brakować cebuli.
Nagły wzrost eksportu cebuli
Publikacja Agro Nawigator Banku PKO BP ujawniła, że tylko w pierwszych 4 miesiącach sezonu sprzedaż warzyw świeżych na zagraniczne rynki wzrosła o 17%. Ma to związek z potężnym wzrostem sprzedaży zagranicznej cebuli, który oszacowano aż na 60% rok do roku.
Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Jest ich kilka.
Przede wszystkim wojna na Ukrainie sprawiła, że u naszego sąsiada bardzo mocno spadła produkcja tego warzywa. Popyt na polską cebulę wzrósł więc niebotycznie.
Drugą kwestią jest susza, która nawiedziła niektóre kraje starego kontynentu. Ogromne problemy w związku z tym odnotowano w Hiszpanii. Jak informuje portal freshplaza.com, produkcja cebuli zmalała nawet o 40% rok do roku.
Inne kraje europejskie również odnotowują spadki zbiorów tego warzywa. Portal warzywa.pl zauważa, że produkcja cebuli w skali Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii spadła o 13,5 %. Jednym z najbardziej ograniczających zbiory cebuli krajów jest Holandia, której produkty do tej pory przodowały, jeśli chodzi o sprzedaż na polskim rynku. Przyczyną malejących zbiorów w Unii Europejskiej jest kryzys energetyczny, ceny paliwa i nawozów.
Konsekwencje widać w cenach
Na rynku zaczyna brakować cebuli, a popyt zarówno krajowy jak i zagraniczny nie maleje. To może oznaczać tylko jedno - duży wzrost cen.
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena skupu cebuli w relacji rocznej wzrosła niemal 3-krotnie. Istnieją jednak obawy, że nie tylko to jest problemem. W najgorszym scenariuszu cebula może stać się jeszcze mniej dostępna.
Skoro o cebuli mowa, zobacz ten przepis z filmiku z naszego kanału na YouTube.