NewsyNa rynku zaczyna brakować popularnego warzywa. Podrożało już niemal 3-krotnie!

Na rynku zaczyna brakować popularnego warzywa. Podrożało już niemal 3‑krotnie!

zaczyna brakować cebuli - Pyszności; foto: Canva
zaczyna brakować cebuli - Pyszności; foto: Canva

04.01.2023 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pewne popularne i niezwykle często używane warzywo może niedługo być coraz trudniejsze do kupienia. Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, eksperci informują, że na rynku... zaczyna brakować cebuli.

Już nieraz zdarzało się, że na rynku zaczynały być widoczne ewidentne luki zaopatrzeniowe. Pamiętamy to z czasów początków szalejącej po kontynencie europejskim i całym świecie pandemii. Pojawił się wówczas na przykład nagły wzrost popytu na papier toaletowy, który przetrzebił półki sklepowe. Nieraz trzeba było odwiedzić kilka supermarketów, by go w końcu dostać.

Kiedy natomiast na Ukrainie wybuchła wojna, w sklepach można było odnotować brak produktów zbożowych, które były wykupywane z prędkością światła, z obawy przed zamknięciem importu ze "spichlerza Europy".

Kolejnym przykładem jest oczywiście benzyna; na pewno pamiętasz długie kolejki na stację i pogłoski (co prawda dementowane), że wkrótce paliwa może zabraknąć.

Dzisiaj zaczynamy borykać się z kolejnym problemem. Na rynku zaczyna brakować cebuli.

zaczyna brakować cebuli - Pyszności; foto: Canva
zaczyna brakować cebuli - Pyszności; foto: Canva

Nagły wzrost eksportu cebuli

Publikacja Agro Nawigator Banku PKO BP ujawniła, że tylko w pierwszych 4 miesiącach sezonu sprzedaż warzyw świeżych na zagraniczne rynki wzrosła o 17%. Ma to związek z potężnym wzrostem sprzedaży zagranicznej cebuli, który oszacowano aż na 60% rok do roku.

Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Jest ich kilka.

Przede wszystkim wojna na Ukrainie sprawiła, że u naszego sąsiada bardzo mocno spadła produkcja tego warzywa. Popyt na polską cebulę wzrósł więc niebotycznie.

Drugą kwestią jest susza, która nawiedziła niektóre kraje starego kontynentu. Ogromne problemy w związku z tym odnotowano w Hiszpanii. Jak informuje portal freshplaza.com, produkcja cebuli zmalała nawet o 40% rok do roku.

Inne kraje europejskie również odnotowują spadki zbiorów tego warzywa. Portal warzywa.pl zauważa, że produkcja cebuli w skali Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii spadła o 13,5 %. Jednym z najbardziej ograniczających zbiory cebuli krajów jest Holandia, której produkty do tej pory przodowały, jeśli chodzi o sprzedaż na polskim rynku. Przyczyną malejących zbiorów w Unii Europejskiej jest kryzys energetyczny, ceny paliwa i nawozów.

zaczyna brakować cebuli - Pyszności; foto: Canva
zaczyna brakować cebuli - Pyszności; foto: Canva

Konsekwencje widać w cenach

Na rynku zaczyna brakować cebuli, a popyt zarówno krajowy jak i zagraniczny nie maleje. To może oznaczać tylko jedno - duży wzrost cen.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena skupu cebuli w relacji rocznej wzrosła niemal 3-krotnie. Istnieją jednak obawy, że nie tylko to jest problemem. W najgorszym scenariuszu cebula może stać się jeszcze mniej dostępna.

Skoro o cebuli mowa, zobacz ten przepis z filmiku z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także