PrzepisZupyŻadna śmietana i żaden jogurt. Dodaj do pomidorówki inny składnik, a będzie kremowa i aksamitna

Żadna śmietana i żaden jogurt. Dodaj do pomidorówki inny składnik, a będzie kremowa i aksamitna

Ten kulinarny patent pochodzi prosto od naszych sąsiadów — Słowaków. W tamtych okolicach nie podaje się zupy pomidorowej ze śmietaną, lecz zupełnie innym mlecznym produktem, znanym nam między innymi z kuchni podkarpackiej. Wpadłbyś na to?

Zupa pomidorowa po słowacku. Nie zgadniesz co jest w środku
Zupa pomidorowa po słowacku. Nie zgadniesz co jest w środku
Źródło zdjęć: © Canva | GMVOZD

01.03.2024 09:20

Chociaż zupa pomidorowa jest ściśle związana z kuchnią polską, to — jak zapewne doskonale wiesz — nie oznacza to, że pierwsze danie przygotowane z pomidorów nie jest znane w innych zakątkach świata. Włoskie kremy są tego tylko najbardziej znanym przykładem, ale inne również potrafią zrobić pozytywne wrażenie. Żeby to udowodnić, nie trzeba wybierać się specjalnie daleko, a wystarczy przekroczyć naszą południową granicę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Słowacji również serwuje się zupę pomidorową, a prawdziwym majstersztykiem jest jej podanie. Mlecznym produktem, o którym już wspomnieliśmy, a który Słowacy dodają do zupy pomidorowej, jest... bryndza. Tak, ten podpuszczkowy ser jest popularny nie tylko w Polsce, ale również na Słowacji, Ukrainie, w Rumunii, Czechach i Austrii. Podczas gdy Polacy serwują go na kanapkach albo jako element farszu do pierogów, Słowacy podają go z zupą z pomidorów. Genialne, prawda? Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

Zupa pomidorowa po słowacku

Składniki:

  • 3 szklanki wywaru warzywnego lub mięsnego,
  • 3 szklanki pomidorowej passaty,
  • 2 ząbki czosnku,
  • masło,
  • 4 łyżki bryndzy,
  • sól, pieprz.
Zupa pomidorowa i bryndza? Tak, to możliwe
Zupa pomidorowa i bryndza? Tak, to możliwe© Canva | ajafoto

Sposób przygotowania:

  1. Czosnek pokrój drobno i podsmaż na maśle. Następnie na tę samą patelnię wlej sos pomidorowy. Dopraw solą i pieprzem.
  2. Wywar warzywny zagrzej w garnku. Dodaj do niego doprawioną passatę i zagotuj. Kiedy zacznie wrzeć, odlicz 10 minut. Po tym czasie zupa pomidorowa jest już prawie gotowa.
  3. Bryndza, czyli niewątpliwy bohater tego odcinka, zgodnie ze zwyczajami kulinarnymi Słowaków, powinna być podawana już bezpośrednio w miskach. Nałóż tam najpierw samej zupy, a następnie po jednej łyżce tego smacznego sera z mleka owczego. Wymieszaj, udekoruj natką pietruszki i gotowe. Smacznego!
Wybrane dla Ciebie