Zamiast czekać do jesieni na owoce, zbierz teraz kwiaty. Napar uspokaja i obniża ciśnienie
Kwiaty głogu to przepiękna dekoracja wiosenno-letniego krajobrazu. I zwykle za to je cenimy - za wygląd. To owocom głogu przypisuje się korzystny wpływ na serce i układ krążenia, zapominając, że kwiaty dostarczają więcej dobroczynnych składników.
27.05.2024 17:44
Głóg jednoszyjkowy, głóg dwuszyjkowy oraz głóg pośredni to najczęściej występujące w Polsce odmiany głogu. Przybierają postać ciernistych krzewów albo drzew. Ich dojrzałe owoce mają kulisty lub elipsowaty kształt oraz ciemnoczerwony kolor (spotykane są też owoce zielonym, żółtym, czerwonym czy ciemnofioletowym kolorze). Kwiaty zaś są białe lub różowe i zwykle pełnią funkcję dekoracyjną. Okazuje się jednak, że to nie tylko piękne ozdoby, ale także cenne źródło zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy i jak zbierać kwiaty głogu?
W celach leczniczych wykorzystywane są nie tylko owoce głogu, ale też jego kwiaty i liście. Smak kwiatów jest delikatny, a wartościowe składniki w nich zawarte sprawiają, że są one popularne w medycynie naturalnej. Najlepszy okres zbioru kwiatów głogu to maj i czerwiec. Co istotne, kwiaty należy zrywać z kilkoma bezpośrednio sąsiadującymi liśćmi.
Po zebraniu kwiatostan suszymy w temperaturze około 30 st. C (najlepiej na słońcu, ale można użyć suszarki). W tym drugim przypadku należy zachować ostrożność, aby nie przekroczyć tej temperatury, nie chcąc utracić cennych składników. Natomiast owoce głogu zbiera się we wrześniu i październiku. Mimo że charakteryzuje je wiele walorów zdrowotnych, dostarczają mniej dobroczynnych składników niż kwiaty.
Przygotowanie naparu z kwiatów głogu jest proste: łyżeczkę suszu należy zalać szklanką wrzątku. Napar należy przykryć i odstawić na około 3 minuty. Po tym czasie całość najlepiej odcedzić i pić małymi łykami. Regularne picie naparu z kwiatów głogu może przynieść korzyści zdrowotne. W medycynie ludowej stosowano go w przypadku biegunki, bezsenności, a nawet astmy, zaś medycyna chińska zaleca napar z kwiatów głogu na problemy trawienne i zaburzenia krążenia.
Zobacz także
Dlaczego warto pić napar z kwiatów głogu?
Napar z kwiatów głogu wykazuje wiele leczniczych właściwości. Zawiera witaminę C, potas, flawonoidy oraz olejki eteryczne. Witamina C wzmacnia układ odpornościowy, potas kontroluje ciśnienie krwi i pracę nerek, flawonoidy działają przeciwutleniająco, zmniejszając ryzyko chorób nowotworowych, a olejki eteryczne działają odprężająco i relaksująco. Głóg wykazuje także pozytywne działanie na stan psychiczny - pomaga w przypadku bezsenności i bólów głowy.
Co jednak istotne, napar z kwiatów i liści głogu ceniony jest najbardziej za korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy: wspiera pracę serca, obniża ciśnienie krwi i działa rozkurczowo na naczynia krwionośne. To korzystne dla osób z nadciśnieniem i zagrożonych chorobami serca. Ponadto głóg obniża poziom cholesterolu LDL, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów oraz przyczynia się do podwyższenia poziomu cholesterolu HDL.
Mimo korzystnych właściwości należy zachować umiar w spożyciu herbaty z głogu. Nie jest zalecana dla osób z alergią na rośliny z rodziny różowatych ani dla kobiet w ciąży. Osoby przyjmujące leki na serce lub ciśnienie krwi powinny skonsultować się z lekarzem przed regularnym spożywaniem naparu z głogu.