Zamiast po niej deptać, zerwij i usmaż. Nie dość, że jest pyszna, to jeszcze leczy
Większość z nas uważa na tę roślinę, by zapobiec poparzeniu, a następnie przykremu swędzeniu. Ma jednak wiele pozytywnych właściwości i nie powinniśmy jej unikać. Zawiera wiele witamin i minerałów, a sposobów na jej przygotowanie jest ogrom. Ten jednak z pewnością zaskoczy każdego.
09.06.2023 | aktual.: 09.06.2023 15:18
To najlepszy czas na zbieranie pokrzywy. Ma delikatne, jasnozielone liście, które są przepełnione witaminami. Można przyrządzić ją na wiele różnych sposobów. Najbardziej popularny jest jednak napar z liści pokrzywy. Niewiele osób słyszało o tym, że można ją nawet usmażyć. To mało popularny, ale jakże ciekawy sposób. Musicie go wypróbować jeszcze tego lata.
Pokrzywa w cieście naleśnikowym - przepis. Nie obawiaj się pieczenia w przełyku
Składniki:
Sposób przygotowania:
- Ubij jajko w misce, a następnie dodaj zimną wodę i wymieszaj.
- Dodaj mąkę i wymieszaj dokładnie składniki.
- Do powstałego ciasta dodaj kostki lodu.
- Rozgrzej olej na patelni, a następnie smaż na niej zanurzone w cieście liście pokrzywy.
- Gdy osiągną złoty kolor z obu stron, połóż je na ręczniku kuchennym, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
- Posyp solą i skrop sokiem z cytryny dla smaku. Świetnie sprawdzą się też z sosem jogurtowym czy tzatziki.
Czy pokrzywa jest zdrowa? Jakie ma właściwości?
Pokrzywa to wyjątkowa roślina. Zdecydowanie nie powinniśmy jej unikać. Jest nie tylko bogatym źródłem witamin i minerałów, ale też jest niezwykle pomocna w leczeniu pierwszego i drugiego stadium przerostu gruczołu krokowego. Ma również wiele innych zastosowań. Działa m.in. na zmniejszenie objawów alergii, obniża poziomu cholesterolu, łagodzi ból, hamuje wypadanie włosów, obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na proces leczenia ran oraz jest stosowana jako środek przeciwzapalny w chorobach reumatycznych.
Pokrzywa doskonale radzi sobie również z usuwaniem toksyn z organizmu. Warto więc co jakiś czas wypić napar z liści pokrzywy. Wystarczy, że podczas spaceru zerwiemy kilka listków i zalejemy je wrzątkiem. Jeśli chcemy wzbogacić smak, możemy użyć na przykład miodu bądź cytryny.