Zapomniane owoce. Zapobiegają nowotworom i łagodzą zapalenie stawów
28.07.2023 12:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedyś mogliśmy spotkać ją w niemalże każdym lesie. Dzisiaj morwa należy do najbardziej niedocenianych i rzadko spotykanych na ternie Polski owoców. Totalnie o niej zapomnieliśmy, a jest bogata w bardzo ważne składniki odżywcze. Do tego możemy ją wykorzystać w kuchni.
Morwa ma bardzo bogatą historię
Jako pierwsi zaczęli ją uprawiać Chińczycy. Wszystko zaczęło się 3 tysiące lat temu. Hodowanie morwy miało związek z jedwabnikami. Liście były jedynym pokarmem gąsienic, które wytwarzały specjalne kokony z jedwabnych nici. Co ciekawe, za wywóz tych owadów groziła śmierć. Jednak udało się przemycić część okazów do Europy.
I tak oto morwa trafiła na nasz kontynent. W Grecji zajadali się nią już w 550 roku przed naszą erą, do Polski trafiła o wiele lat później. Popularna stała się na początku XX wieku, kiedy hodowano ją jako pokarm dla jedwabników.
Ma długą listę wartości odżywczych
Z owoców wytwarza się syrop, który jest niezawodny podczas zaparć, kolek i innych problemów pokarmowych. Morwa sprawdzi się też podczas stanów zapalnych kości. Ponadto polecana jest jako środek wspierający leczenie chorób kobiecych. Płukanie ust sokiem z morwy uśmierza ból zębów.
W składzie owoców znajdziemy łatwo przyswajalne cukry i kwasy organiczne. Są bogatym źródłem aminokwasów egzogennych (organizm nie może ich samodzielnie syntetyzować i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem).
W morwie znajdziemy też żelazo, które świetnie radzi sobie w walce z anemią. Zawiera również flawonoidy, czyli związki działające antyoksydacyjne i przeciwnowotworowo. Dzielnie walczą z wolnymi rodnikami, które są przyczyną starzenia się organizmu. Ciemne owoce są bogate w antocyjany — naturalne barwniki, które zmniejszają ryzyko zapadnięcia na choroby serca.
Morwa jako idealny składnik wielu dań
Owoce morwy będą świetnym dodatkiem do koktajlu, lemoniady lub kompotu. Dobrze pasują również do sałatki owocowej. Z morwy możemy także stworzyć przepyszne przetwory, na przykład dżemy lub konfitury. Najlepiej łączyć ją jednak z kwaśnymi owocami, gdyż ma mdły smak.
Złotem jest nalewka z morwy, którą warto pić podczas przeziębienia. Wystarczy, że zalejesz umyte owoce spirytusem i odstawisz w ciemne miejsce. Po 2 tygodniach prozdrowotny napój będzie gotowy do spożycia.