Zdrowszy zamiennik zwykłej mąki. Ma więcej błonnika i nie podnosi cukru
Chociaż orkisz należy do gatunku pszenicy, to w przeciwieństwie do zwykłej mąki pszennej, wykazuje on znacznie lepsze właściwości zdrowotne. Dlaczego warto powrócić do korzeni i postawić właśnie na ten niespecjalnie popularny produkt? Wyjaśniamy.
29.02.2024 10:55
Czasy świetności — a raczej popularności — mąki orkiszowej przeminęły wieki temu. W średniowieczu to właśnie ten gatunek zboża cieszył się wielkim uznaniem, by następnie osiągnąć status jedynie dodatku do chleba, któremu pieczywo zawdzięcza większą objętość i charakterystyczny zapach. Czy warto odwrócić tę tendencję? Dlaczego to właśnie mąka orkiszowa, a nie zwykła pszenna, powinna stać się obiektem naszych współczesnych zainteresowań?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mąka orkiszowa — zdrowsza opcja
Mąkę orkiszową uzyskuje się poprzez przemiał oczyszczonych ziaren orkiszu. Wizualnie niewiele różni się od klasycznej mąki pszennej, ale badając właściwości obu produktów, nagle wszystko staje się jasne. I to na korzyść tej znacznie mniej popularnej mąki.
Pierwszy mikroelementem, na który warto zwrócić uwagę podczas takiego porównania, to błonnik pokarmowy. Dzięki jego obecności mąka orkiszowa i stworzone na jej bazie wypieki stają się bardziej sycące, a przy okazji pozytywnie wpływają na trawienie i perystaltykę jelit. Dla porównania: białe pieczywo zawiera jedynie śladowe ilości błonnika.
Mąka orkiszowa to w porównaniu ze zwykłą mąką pszenną nawet 150 proc. zawartości takich składników mineralnych, jak magnez, wapń, żelazo czy cynk. Ponadto po spożyciu tego produktu spożywczego obserwuje się jedynie umiarkowany wzrost poziomu glukozy we krwi. Biała mąka pszenna przegrywa więc również w tej konkurencji.
Mąka orkiszowa. Patrz na liczby
Na koniec warto jeszcze powiedzieć trzy słowa na temat rodzajów mąki orkiszowej, które można dostać w sklepie. Najlepszym typem mąki orkiszowej do pieczenia chleba jest ten oznaczony liczbą 1100 lub 2000 - do chleba pełnoziarnistego. Dzięki niemu pieczywo nie tylko wyjdzie sycące, ale również będzie miało przyjemną konsystencję i chrupiącą skórkę.
Inne typy mąki orkiszowej — takie jak 700, 650 lub 550, sprawdzą się jako uniwersalny składnik w naszych kuchniach. Warto mieć je pod ręką i nie polegać jedynie na białej mące pszennej!