NewsyTen napój wypijany podczas upałów jest niebezpieczny. Wstrząsający film znanej zielarki

Ten napój wypijany podczas upałów jest niebezpieczny. Wstrząsający film znanej zielarki

Zimna woda podczas upałów jest niebezpieczna, fot. Facebook, Adobe Stock
Zimna woda podczas upałów jest niebezpieczna, fot. Facebook, Adobe Stock
24.06.2023 15:27

Woda wydaje się być najzdrowszym napojem. Dostarcza nam mikroelementów i zapobiega odwodnieniu organizmu. Szczególnie zauważamy to podczas upałów. Okazuje się jednak, że w pewnych warunkach jest ona bardzo niebezpieczna. Zielarka przestrzega nas przed tym napojem. To samo od zawsze robiły nasze babcie.

Ewa Kozioł od lat dzieli się swoją akademicką wiedzą na temat zielarstwa i fitoterapii. Prowadzi kanał Zielony Zagajnik, na którym opowiada o ciekawych zastosowaniach ziół i pokazuje najróżniejsze przepisy. Jest autorką poczytnych książek i ekspertką "Dzień Dobry TVN".

Woda podczas upałów to "napój, który może cię zabić"

Brzmi to niewiarygodnie, przecież zimna woda jest najlepsza podczas upałów. Otóż okazuje się, że całe życie się myliliśmy.

- Nasze ciało to skomplikowana machina. Zimna woda wbrew pozorom nie jest dla niej przyjazna. Już nasze babcie wiedziały i ostrzegały nas, że picie jej podczas upałów może być niebezpieczne - mówi zielarka.

Wytłumaczyła też, dlaczego powinniśmy unikać tego zimnego napoju. Zimna woda nie ochładza organizmu, tylko powoduje skurcz naczyń krwionośnych. Przez to nasze ciało musi bardzo ciężko pracować. Mamy też problemy z trawieniem i utrzymaniem stałej temperatury. To, że czujemy na początku ulgę nie ma znaczenia. Nasz organizm od samego początku się męczy.

Zimna woda podczas upałów jest niebezpieczna (PXHERE)
Zimna woda podczas upałów jest niebezpieczna (PXHERE)

Dlaczego warto dodawać trochę octu do wody?

Jak twierdzi zielarka, woda z dodatkiem kwasu (na przykład octu) jest o wiele lepsza dla naszego organizmu. Składnik ten pomaga zatrzymać wodę w organizmie, co jest szczególnie ważne podczas gorących dni. Ponadto ochładza narządy wewnętrzne i reguluje działanie organizmu. Co więc zrobić, gdy upał zacznie nam mocno przeszkadzać?

- Odpowiedź leży w prostej i naturalnej alternatywie: ciepła woda z kilkoma kroplami octu jabłkowego lub ziołowego - przekonuje Ewa Kozioł.

Nasze słowiańskie babki zakazywały nam picia zimnej wody, gdy byliśmy dziećmi. Często nas to denerwowało. Miały ku temu bardzo ważny powód. Czasem warto posłuchać ich rad i wziąć je sobie do serca, bo dzięki temu unikniemy wielu niebezpiecznych skutków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także