Internauci poruszeni tym, co znalazł na drzewie w parku. "To nie żaden grzyb! To kotlety!"
Na prawdziwy wysyp grzybów dopiero przyjdzie pora. Nie znaczy to jednak, że o tej porze roku nie znajdziemy żadnych owoców runa leśnego. Wręcz przeciwnie. Niebywałym znaleziskiem pochwalił się użytkownik Facebooka. Okazuje się, że mężczyźnie wpadł w ręce prawdziwy smakołyk.
28.05.2023 | aktual.: 28.05.2023 19:43
Internauta podzielił się z użytkownikami Facebooka pewnym znaleziskiem. Był to sporej wielkości żółto-pomarańczowy grzyb, rosnący na drzewie w parku. Określił go mianem "dziwnego i niespotykanego". "To nie żaden grzyb! To kotlety!" - wskazał jeden z komentujących. Miał w tym sporo racji - żółciak siarkowy, o którym mowa, przez wielu nazywany jest "kurczakiem z lasu". Dlaczego?
Zobacz także
Żółciak siarkowy. Nietypowy wiosenny grzyb
Wysyp grzybów jeszcze przed nami, ale zapaleni grzybiarze dobrze wiedzą, że te znajdziemy o każdej porze roku. Wśród grzybów zimowych wymienić możemy: boczniaki ostrygowate, zwane też zimowymi koszykówcami, płomiennice zimowe, łyczniki późne, uszaki bzowe czy wodnichy późne. Mimo że powyższe nazwy wielu osobom mogą mówić niewiele, to grzyby te należą do jadalnych okazów, które znajdziemy w Polsce w najzimniejszą porę roku.
Z kolei wiosenne grzyby to między innymi smardze, twardnica bulwiasta, czarka szkarłatna czy żółciak siarkowy. Ten ostatni należy do bardzo charakterystycznych okazów. Wśród grzybiarzy czy mykologów znany jest także jako huba siarkowa, huba żółta czy żagiew Rostafińskiego. Pojawia się w lasach w maju i czerwcu. Nietrudno go spotkać. O tej porze roku znajdziemy go na na pniach drzew liściastych, także w parkach.
"Kurczak z lasu". Jak przyrządzić żółciaka siarkowego?
Grzyb ten ma mocno żółto-pomarańczowy kolor i osiągać może spore rozmiary. Nazywa się go "grzybem kurczakiem" lub "kurczakiem z lasu", jednak nie tylko ze względu na kolor, a... smak. Odpowiednio przyrządzony do złudzenia przypomina w smaku i teksturze mięso z kurczaka. Warto wiedzieć jednak, że surowy żółciak siarkowy jest trujący, a starsze owocniki są niejadalne nawet po odpowiednim przyrządzeniu (nie są trujące, ale tracą smak i aromat).
Zanim przystąpimy do przyrządzania dań z żółciaka siarkowego, należy pamiętać, by obgotować go (najlepiej ok. 10- 20 minut). Podczas tego procesu może unosić się nieprzyjemny siarkowy zapach, który całkowicie znika już po obróbce. Grzyb ten może być bazą do stworzenia pysznych tart, pasztetów, kotletów mielonych czy flaczków. Najczęściej jednak panieruje się go w bułce tartej i smaży tak, jak kotlety. Świetnie smakuje duszony na maśle z cebulką.