Porady7 kuchennych mitów, które wciąż powielamy. W niektóre z nich wierzył nawet nasze mamy!

7 kuchennych mitów, które wciąż powielamy. W niektóre z nich wierzył nawet nasze mamy!

7 kuchennych mitów, które wciąż powielamy. W niektóre z nich wierzył nawet nasze mamy!
Ewa
21.10.2020 12:09

Często kuchenne porady przekazywane są z pokolenia na pokolenie. I dopiero z czasem okazuje się, że tak naprawdę... nie działają!

#1 Soda z octem będą dobrym zamiennikiem proszku do pieczenia.

Obalenie tego mitu nawet nie wymaga pieczenia, a przypomnienia sobie lekcji chemii.
Aby soda mogła być używana jako proszek do pieczenia, potrzebuje kwaśnego środowiska. Gospodynie domowe z lat 60. postanowiły zmieszać sodę z octem (najczęściej był pod ręką). W wyniku reakcji uwalnia się dwutlenek węgla, który powoduje lekkie podrośnięcie ciasta. Problem w tym, że dwutlenek węgla ulatnia się, zanim na dobre dostanie się do ciasta.

Najlepiej wymieszać sodę z suchymi składnikami i kwasem, a następnie z płynem i szybko wymieszać obie części i upiec. W tej metodzie zamiast za ocet chwyć za śmietanę, maślankę lub sok z cytryny.
Albo po prostu kupmy proszek do pieczenia.

Obraz

#2 Żeby jajka łatwiej się obierały- wrzuć je do zimnej wody

Samo zanurzenie jajek w zimnej wodzie zdecydowanie nie wystarczy. Najlepszym sposobem na to, żeby jajka łatwo się obierało jest gotowanie ich we wrzącej wodzie, tzn. dodanie do garnka dopiero wtedy, gdy woda będzie gorąca.
Innym sposobem jest gotowanie ich z kilkoma plasterkami cytryny. Gotowe jajka należy umieścić w lodowatej wodzie na co najmniej 15 minut, a następnie umyć pod bieżącą zimną wodą.
Wniosek? Zimna woda pomaga, ale tylko w towarzystwie innych metod.

Obraz

#3 Aby zapobiec starzeniu się sera, należy go przechowywać w papierze pergaminowym zamiast w plastikowej folii

Sprzedawany ser jest zwykle zawijany w folię i wielu również w nim przechowuje. Ale mówią, że papier pergaminowy znacznie lepiej nadaje się do przechowywania artykułów spożywczych, w tym sera.
Tak naprawdę ser zawinięty w pergamin jest bardziej narażony na wysuszenie i starzeje się równie szybko.

Obraz

#4 Obsmażenie mięsa uchroni przed wyschnięciem

Istnieje mit, że mięso przed pieczeniem trzeba obsmażyć na patelni, żeby pozostało soczyste. Nic bardziej mylnego! Mięso naturalnie traci wodę w temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza, więc wcześniejsze obsmażenie nic nie da.
Chociaż w samej soczystości mięsa nic to nie zmienia, to jednak wcześniejsze smażenie ma jeden atut: wiele osób czuje różnice w smaku.
Tak czy siak, nie wpływa to na wysychanie.

Obraz

#5 Kolor żółtka decyduje o jakości jajka

Na pierwszy rzut oka to stwierdzenie wygląda logicznie. W rzeczywistości kolor żółtka zależy od diety kurczaka: im więcej zawiera karotenoidów, tym bardziej nasycone jest żółtko. Nie ma znaczenia, czy kury chodzą po polach, czy przebywają w klatkach.

Kukurydza, lucerna, pokrzywa i inne rośliny rozjaśniają żółtka. Jeśli kury spędzają więcej czasu w klatkach, odcień ich żółtek można zmienić za pomocą dodatków do żywności, takich jak kantaksantyna. Wszystkie te zjawiska wpływają tylko na kolor, nie na smak lub wartość odżywczą.

Obraz

#6 Mięso należy umyć przed przygotowaniem

Chociaż wielu z nas nie wyobraża sobie nie umyć kurczaka przed upieczeniem, to naukowcy są jednogłośni: lepiej tego nie robić. W wysokiej temperaturze drobnoustroje zginą, a wcześniejsze mycie może jedynie roznieść je po całej kuchni.

#7 Makaron należy wypłukać

Zimna woda zatrzymuje proces gotowania makaronu, jednak pozbawia go drogocennej skrobi, dzięki której makaron fantastycznie oblepia się sosem.
Płukanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy chcesz go dodać od razu do sałatki lub innego dania na zimno.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także