Ani mięso, ani twaróg. Górale robią pierogi z zupełnie innym dodatkiem
Czy wiesz, jakie pierogi jedzą górale? Okazuje się, że mają własną recepturę na kultowy obiad. Co można znaleźć w ich przepisie?
06.09.2023 07:02
Do niedawna myślałam, że o pierogach wiem już wszystko. Nie dość, że często goszczą w mojej kuchni, to jeszcze testuje różne kombinacje. Oczywiście niekwestionowanym faworytem wśród moich bliskich są tradycyjne pierogi ruskie.
Aby jednak szybko się nie przejadły, od czasu do czasu serwuje pierogi z zupełnie innym farszem lub ciastem. Ostatnio jednak przeżyłam niemałe zaskoczenie, kiedy dowiedziałam się o kolejnej ciekawej wersji pierogów. Jeśli więc jesteś miłośnikiem tego dania, koniecznie musisz sprawdzić, o co chodzi!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Górale mają swój własny patent na pierogi
Na pewno nie jeden raz byłeś z wizytą w polskich górach. I na pewno kosztowałeś też tamtejszych przysmaków z oscypkiem i kwaśnicą na czele. Ale czy wiedziałeś, że górale mają też własną wersję pierogów?
Pierogi łomnicańskie, bo to o nich mowa, to góralska wersja kultowego dania, które wyróżnia się przede wszystkim smakiem. Dlaczego? Otóż zgodnie z tradycją jako farsz do góralskich pierogów powinno użyć się bryndzy. To właśnie owczy ser sprawia, że danie to jest jedyne w swoim rodzaju. Oczywiście to nie koniec różnic, bo samo ciasto na te wyjątkowe pierogi składa się z ziemniaków. Do tego omasta ze skwarek i genialny obiad dla całej rodziny jest już gotowy!
Zobacz także
Jak zrobić góralskie pierogi?
Wiesz, już czym charakteryzują się góralskie pierogi. Czas dowiedzieć się, jak je zrobić w zaciszu własnego domu!
Składniki:
- 2 kg ziemniaków,
- 1 łyżki mąki pszennej,
- 1 łyżki mleka,
- 300 g bryndzy,
- 2 jajka,
- przyprawy: sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpocznij od umycia i obrania ziemniaków.
- Następnie zetrzyj je na tarce, po czym odstaw na chwilę.
- Kiedy puszczą soki, odlej je.
- Do ziemniaków dodaj następnie jajko, mąkę oraz mleko. Nie zapomnij też o przyprawach — soli i pieprzu.
- Dokładnie wymieszaj składniki. W rezultacie tych działań powinieneś otrzymać ziemniaczane ciasto, z którym łatwo pracować.
- Czas na farsz. Aby go zrobić, do sera owczego dodaj drugie jajko. Dokładnie wymieszaj.
- Wcześniej przygotowane ciasto podziel na części i z każdego takiego elementu przy pomocy wałka zrób dość gruby placek.
- Następnie weź szklankę i zacznij wycinać kółka.
- Na każdym takim kółku rozprowadź część farszu, po czym dokładnie zlep, aby farsz był dobrze otulony ziemniaczanym ciastem z każdej strony.
- Tak przygotowane pierogi gotuj we wrzącej i osolonej wodzie minimum przez 12 minut. Smacznego!
Zanim się pożegnamy, koniecznie napisz mi, co myślisz o opisanej wersji pierogów. Zamierzasz przetestować je w swojej kuchni? A może już je jadłeś i chcesz podzielić się swoją opinią? Z chęcią dowiem się, co o nich myślisz.