Zrobiłam pierogi z nietypowymi grzybami. Mężowi tak posmakowały, że chodzi je zbierać co 2 dni

Zrobiłam pierogi z nietypowymi grzybami. Mężowi tak posmakowały, że chodzi je zbierać co 2 dni

Aromatyczne pierogi z kurkami.
Aromatyczne pierogi z kurkami.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
25.08.2023 16:33

W tym roku kurki pojawiły się wyjątkowo szybko. Zapaleni grzybiarze już w lipcu zebrali całe kosze tych pysznych grzybów. Ja również niedawno wróciłam z lasu z pokaźnymi zbiorami. Postanowiłam zrobić z nich pierogi i to był strzał w dziesiątkę.

Pierwsze kurki pojawiają się w lasach już w czerwcu, a sezon na te grzyby kończy się późną jesienią, w listopadzie. W tym czasie możemy zebrać całe kosze tych niezwykle aromatycznych grzybów.

Zastanawiasz się, jak wykorzystać kurki w kuchni? Jeśli przejadła ci się jajecznica, makaron, kluski i kotlety z kurkami, koniecznie wypróbuj przepis na aromatyczne pierogi z kurkowym farszem. Zakochasz się w tym niezwykłym smaku. Mój mąż, gdy pierwszy raz ich spróbował, był wniebowzięty. Teraz regularnie chodzi do lasu po kurki i prosi, by zrobić z nimi pierogi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie szukać kurek?

Kurki, czyli pieprznik jadalny to bardzo aromatyczne grzyby o charakterystycznym, słodkim posmaku. Gdzie szukać kurek? Jeśli chcesz zebrać kosz świeżych grzybów, wybierz się na spacer do lasu iglastego. Najczęściej rosną pod sosnami i świerkami, ale równie często spotkasz je w okolicy dębów i buków. Tak jak mówi słynne, polskie przysłowie, najlepiej szukać ich po deszczu.

Aromatyczne pierogi z kurkową wkładką. Zakochasz się od pierwszego kęsa

Kurki doskonale komponują się z daniami mącznymi i mięsnymi. Możesz przygotować z nich pyszny, śmietanowy sos, zupę czy risotto. Możliwości jest naprawdę dużo. Jeśli jednak masz dość makaronów, klusek czy omletów z kurkami, przyrządź pierogi z kurkami. Ciężko o lepsze pierogi z sezonowym nadzieniem. Sekretem tych pierogów jest dobrze doprawiony farsz, a także miękkie, sprężyste, cienkie ciasto.

Przepis na aromatyczne pierogi z kurkami

Składniki:

  • 0,5 kg mąki pszennej typu 500 lub 650,
  • 1/4 szklanki ciepłej wody,
  • 1/4 szklanki ciepłego mleka,
  • 1/2 łyżeczki soli,
  • 60 g rozpuszczonego masła lub oleju rzepakowego (najlepszy będzie tłoczony na zimno),
  • 600 g kurek,
  • duża cebula,
  • ząbek czosnku,
  • dwie łyżki bułki tartej,
  • parmezan,
  • natka pietruszki,
  • świeżo mielony pieprz,
  • oliwa.

Przygotowanie:

  1. Mleko wymieszaj razem z wodą. Do dużej miski wsyp przesianą mąkę, dodaj do niej roztwór z mleka i wody oraz masło lub olej. Zagnieć ciasto. Po ugnieceniu powinno być miękkie i elastyczne. Przykryj miskę czystą ścierką i zabierz się za przygotowanie farszu.
  2. Kurki umyj i pokrój na małe kawałki. Cebulę, czosnek i natkę pietruszki posiekaj najdrobniej, jak potrafisz.
  3. Na rozgrzanej patelni rozpuść masło i wrzuć na nie posiekane kurki. Smaż grzyby na wolnym ogniu przez kwadrans. Powinny być miękkie i sprężyste zarazem. Gotowe przełóż do miski.
  4. Ponownie rozgrzej patelnię i usmaż cebulkę. Powinna być złocista. Pod koniec smażenia, dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku.
  5. Gotową cebulkę wymieszaj z kurkami. Spróbuj farszu, po czym dosól go i dopraw wedle uznania. Nie żałuj pieprzu — nada pierogom charakteru.
  6. Rozłóż stolnicę i rozwałkuj na niej ciasto. Wykrój szklanką okrągłe kawałki i wypełnij je farszem. Pod koniec lepienia, wstaw garnek z wodą na kuchenkę.
  7. Ulepione pierogi wrzuć do wrzącej i osolonej wody. Kiedy wypłyną na powierzchnię, gotuj je przez jeszcze dwie minuty.
  8. Ugotowane pierogi posyp hojnie parmezanem z dodatkiem drobno posiekanej natki pietruszki.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także