Babcia dała mi przepis na kotlety rybne. Gdy mąż spróbował, aż klasnął z zachwytu
Delikatność ryby zamknięta w chrupiącej otoczce z bułki tartej jest tym, czego wymagamy od idealnych kotletów rybnych. Aromat potrawy podbijają przyprawy, m.in. gałka muszkatołowa i fenomenalnie komponujący się z rybami pieprz cytrynowy. Czego chcieć więcej?
03.12.2023 | aktual.: 03.12.2023 12:16
Poniższy przepis dostałam od babci. Kiedy podałam mężowi kotlety rybne przygotowane według tej receptury, mało nie pochłonął ich z talerzem. Słowem: były całkiem niezłe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z jakiej ryby zrobić kotlety rybne?
Tak naprawdę większość ryb nada się do stworzenia na ich bazie rybnych kotlecików. Niemniej najlepiej sprawdzą się duże morskie okazy w formie filetów, które mają mało ości lub posiadają te łatwe do wyjęcia. Mowa m.in. o halibucie, dorszu, tilapii, mintaju, morszczuku itp. Poniżej proponujemy przepis na kotlety z dorsza, ryby, którą z łatwością znajdziecie w sklepach.
Dorsz to nasza rodzima bałtycka ryba, charakteryzująca się białym, chudym i delikatnym mięsem. Dorsz jest źródłem witamin A, D oraz PP, czyli niacyny, która obniża poziom cholesterolu. Ryba ta jest też bogata w jod, uważa się ją również za jedno z najbogatszych źródeł selenu. Ponadto z wątroby dorsza produkowany jest drogocenny tran. Mimo że w wątrobie dorsza znajduje się dużo tłuszczu, ryba to należy to grupy tych najmniej kalorycznych - 100 gramów świeżego dorsza dostarcza tylko 80 kcal.
Kotlety rybne z dorsza. Przepis
Składniki:
- 1 kg mięsa z dorsza (może być filet),
- 2 jajka,
- 160 g czerstwej bułki,
- 150 ml mleka,
- 40 g bułki tartej + do obtaczania,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka pieprzu cytrynowego,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- szczypiorek,
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
- Filety z dorsza przepuść przez maszynkę do mielenia mięsa na średnich oczkach (mięso możesz zmielić też w innym urządzeniu o ostrych ostrzach).
- Czerstwą bułkę namocz w mleku. Następnie odciśnij ją.
- Zmielone mięso połącz z posiekanym szczypiorkiem, bułką, jajkami, bułką tartą, gałką muszkatołową, solą i pieprzem cytrynowym.
- Zacznij wyrabiać masę. Powinna mieć jednolitą konsystencję.
- Z powstałej masy formuj małe kotleciki. Najpierw obtocz je w bułce tartej, a następnie smaż na mocno rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor.
- Gotowe kotleciki wyłóż na talerz pokryty ręcznikiem papierowym.