PrzepisZupyBabcia mówiła: "Nie gotuj rosołu w czasie burzy, bo się popsuje". Ile w tym prawdy?

Babcia mówiła: "Nie gotuj rosołu w czasie burzy, bo się popsuje". Ile w tym prawdy?

Rosół to jedna z naszych ulubionych zup.
Rosół to jedna z naszych ulubionych zup.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

26.05.2024 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy tylko przez Polskę przechodzą burze, ten temat powraca. Wciąż wiele osób o to pyta, a niektórzy nawet wierzą, że burzowa pogoda może popsuć smak naszej ulubionej zupy. Czy wyładowania atmosferyczne mają wpływ na kwaśnienie rosołu? Sprawdzamy, ile jest prawdy w ludowych przesądach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Przesąd, że burza może zaszkodzić rosołowi, jest wciąż mocno rozpowszechniony. Tylko w jaki sposób deszcz i trzaskające pioruny miałyby popsuć zupę? Czy rzeczywiście podczas takiej pogody lepiej ugotować coś innego...

Wpływ ciśnienia

Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że rosół może się popsuć podczas burzy. Jedyne sensowny argument zwolenników tej teorii jest taki, że rosół może nie wyjść w trakcie burzy, bo wówczas spada ciśnienie atmosferyczne. Woda w garnku wrze wtedy w niższej temperaturze, co sprawia, że zupa nie jest dogotowana tak, jak powinna i dlatego szybko się zakwasza. Nauka jednak tego nie potwierdza. Dlaczego? Żeby do tego doszło ciśnienie, musiałoby spaść do wartości, jaka występuje w wysokich górach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosół jest bezpieczny

Letnim burzom często towarzyszą upały, a wtedy bakterie rozmnażają się znacznie szybciej. Dodatkowo zazwyczaj, zanim rozpęta się to zjawisko atmosferyczne, powietrze jest gorące i wilgotne. To może być powód, że bakterie w rosole rozwiną się szybciej i doprowadzą do tego, że skwaśnieje. Jednak to zdecydowanie nie burza, ale temperatura powietrza może mieć wpływ na to, że dojdzie do zakwaszenia. Z tego samego powodu może popsuć się mleko. Jeśli zaś ktoś twierdzi, że wyładowania atmosferyczne powodują elektryzowanie się powietrza i z gotujących się warzyw wydzielają się kwasy, można się tylko uśmiechnąć. To, że podczas burzy rosół się psuje to mit.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także