PoradyBabcia od zawsze przechowuje tak czosnek. Nie cuchnie stęchlizną i nie robi się gorzki

Babcia od zawsze przechowuje tak czosnek. Nie cuchnie stęchlizną i nie robi się gorzki

Chcąc cieszyć się prozdrowotnymi i smakowymi walorami czosnku zimą, należy wiedzieć, jak prawidłowo go przechowywać. Sprawa mogłaby się wydawać prosta, gdyby nie fakt, że warzywo to już po krótkim czasie zaczyna zalatywać stęchlizną i nabiera gorzkiego smaku. Jak temu zapobiec?

Czosnek przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca
Czosnek przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

22.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:49

Babcia nie kombinuje i od zawsze czosnek przechowuje według starej sprawdzonej metody. Warzywo na długo zachowuje świeżość, nie kiełkuje, jego smak nie przechodzi nieprzyjemną gorzkością, a zapach pozostaje typowo czosnkowy, nie zalatuje stęchlizną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przechowywać czosnek w warunkach domowych?

Czosnek potrzebuje suchego miejsca, w którym panuje temperatura pokojowa, z dala od światła i wilgoci. Może to być kuchenna szafka, spiżarnia lub piwnica. Jeśli posiadasz czosnek w warkoczu, możesz zawiesić go pod sufitem lub na ścianie. Czosnek w pojedynczych główkach wystarczy przełożyć do przewiewnego koszyka, wiklinowej torby lub papierowej torebki z dziurkami. W takich warunkach powinien utrzymać świeżość do sześciu miesięcy, nie stanie się gorzki i nie przejdzie zapachem stęchlizny. Ważne: nie przechowuj czosnku w plastikowych pojemnikach, ponieważ te zatrzymują wilgoć, co sprzyja pleśnieniu.

Warzywo to można trzymać też w lodówce. Najpierw jednak należy obrać je z łupin, a ząbki umieścić w szklanym lub ceramicznym pojemniku ze szczelnym wiekiem. Warto dodać do nich trochę oliwy z oliwek, która zapobiegnie wysychaniu i utlenianiu. Czosnek przechowywany w ten sposób powinien być zużyty w ciągu kilku tygodni. Nie należy trzymać go w zamrażarce, ponieważ może stracić część swoich właściwości i zmienić konsystencję.

Czosnek najlepiej jest przechowywać w całych główkach
Czosnek najlepiej jest przechowywać w całych główkach© Pixabay

Inne sposoby przechowywania czosnku na zimę. Suszenie, w soli lub zalewie

Dobrym wyjściem jest trzymanie czosnku w zalewach. Może to być nie tylko oliwa czy olej, ale też ocet, solanka czy miód. Przed zalaniem ząbków należy je obgotować kilka minut we wrzątku lub na parze, a następnie przełożyć do wyparzonych słoików i zalać wybraną zalewą (możesz dodać przyprawy: zioła prowansalskie, pieprz czy liście laurowe). Zakręcone słoiki przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu. Czosnek w zalewie powinien być gotowy do spożycia po ok. miesiącu.

Innym sposobem na przechowywanie czosnku jest zasypanie go solą. Możesz to zrobić na dwa sposoby: albo zmiażdżyć czosnek i wymieszać go z solą, albo pokroić go na plasterki i ułożyć warstwowo w słoiku, przesypując każdą warstwę przyprawą. Tak przygotowany czosnek trzymaj w lodówce przez kilka miesięcy. Będzie się nadawał do sałatek, sosów czy marynat.

Czosnek można też wysuszyć i przechowywać jako sproszkowaną lub granulowaną przyprawę. Do suszenia możesz użyć suszarki do grzybów lub piekarnika ustawionego na niską temperaturę (około 50 stopni Celsjusza). Czosnek należy obrać i pokroić na cienkie plasterki, a następnie rozłożyć na blaszce lub kratce. Suszenie powinno trwać kilka godzin, aż czosnek stanie się chrupki i złocisty. Po ostudzeniu możesz go zmielić w młynku lub blenderze i przechowywać w szczelnym pojemniku. Suszony czosnek zachowuje swoje właściwości przez około rok.

Wybrane dla Ciebie