PrzepisCiastaBabcia złapałaby się za głowę. Rozkoszny dodaje do ciasta z rabarbarem nietypowy składnik

Babcia złapałaby się za głowę. Rozkoszny dodaje do ciasta z rabarbarem nietypowy składnik

Pikantna przyprawa sprawdza się do deseru!
Pikantna przyprawa sprawdza się do deseru!
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio

27.05.2024 10:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kto jeszcze nie piekł ciasta z rabarbarem w tym sezonie? Według mnie nie ma lepszego deseru w sezonie wiosennym. Co roku czekam na to warzywo z niecierpliwością. Idealnie pasuje do ciasta kruchego, ucieranego, drożdżowego. Sposobów na doprawienie rabarbaru też jest sporo. Bardzo ciekawy wybrał bloger Rozkoszny.

Rabarbar króluje na wiosennych straganach. Jego smak, a także wygląd wyglądu trudno porównać do jakiegoś innego owocu. Tak go często traktujemy, a tak naprawdę rabarbar to warzywo.

Szybko i pysznie

Gdy kupujemy rabarbar do ciasta mamy do wyboru łodygi czerwone lub zielone. W smaku są takie same, dlatego lepiej zwrócić uwagę, by były po prostu jędrne i świeże. Rabarbaru nie powinno się długo przechowywać, bo szybko traci to, co w nim najlepsze. Na szczęście jest mnóstwo szybkich przepisów na ciasta z rabarbarem. Deser może być gotowy nawet w pół godziny. Taką propozycję ma też bloger Rozkoszny. Twierdzi, że to ciasto go tak oczarowało, że potrafi je robić nawet cztery razy w tygodniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na słodko

Tym, że słodkości z rabarbarem mogą powstać zaskakująco szybko, Rozkoszny nas nie zaskoczy. Jednak to, jak doprawia rabarbar, jest zaskakujące. Myślimy o rabarbarze tak jak o innych owocach i pewnie dlatego najczęściej sięgamy po słodkie dodatki do niego. Z reguły łączymy go z malinami czy truskawkami. Świetnie harmonizuje z dziką różą. Minimalistą wystarczy cukier waniliowy.

Z charakterem

Tymczasem Rozkoszny potraktował rabarbar bardziej "warzywnie" i w swoim przepisie zaproponował przyprawę, którą kojarzymy z daniami pikantnymi, mięsnymi, albo zimową herbatą. Proponuje użyć świeżego, startego korzenia, bo jest bardziej aromatyczny niż suszona przyprawa. Tak, chodzi o imbir. To połączenie znane z wytrawnego sosu na bazie rabarbaru. Jak się sprawdzi w deserze? Według nas smakuje pysznie. Warto spróbować.

Ciasto rabarbarowe z imbirem według Rozkosznego

Składniki:

  • pół szklanki (100 g) cukru drobnego,
  • 5 łyżek startego imbiru,
  • 2 duże jajka, w temperaturze pokojowej,
  • 200 g masła, roztopionego i przestudzonego,
  • 0,75 szklanki (180 g) jogurtu, kwaśnej śmietany lub skyru, w temperaturze pokojowej,
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
  • 1,75 szklanki (230 g) mąki pszennej,
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 1 łyżeczka soli morskiej drobnoziarnistej.

Dodatkowo:

  • 5-6 łodyg rabarbaru,
  • 130 g drobnego cukru.

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza (góra-dół). Spód tortownicy o średnicy 23 cm wyłóż papierem do pieczenia. Przytnij laski rabarbaru tak, aby pasowały do wymiarów tortownicy.
  2. Do dużego rondla przesyp ⅔ szklanki (130 g) cukru. Skrop go 2-3 łyżkami wody tak, aby cały był wilgotny. Gotuj cukier na umiarkowanym ogniu, aż się stopi i skarmelizuje na jasnobursztynowy kolor, około 8 minut. Karmel możesz mieszać, ale najlepiej robić to jedynie poruszając rondlem, bez użycia łyżki.
  3. Przelej karmel do tortownicy, równomiernie go rozprowadzając. Od razu wyłóż rabarbar płaską stroną ku dołu. Karmel szybko zastygnie, przyklejając do siebie rabarbar.
  4. Przesyp resztę cukru do dużej miski. Dodaj imbir i rozetrzyj go między palcami, aromatyzując cukier. Dodaj jajka, wymieszaj. Następnie wlej masło, połącz. Dodaj jogurt i ekstrakt waniliowy, jeszcze raz wymieszaj.
  5. Połącz mąkę pszenną, proszek do pieczenia i sól morską. Wysp ją do mokrych składników, wymieszaj do połączenia. Przełóż masę do tortownicy z rabarbarem.
  6. Piecz, aż ciasto będzie wyrośnięte i mocno zrumienione, około 60 minut. Zdejmij delikatnie obręcz tortownicy. Studź ciasto, aż karmel lekko przestygnie, 15 – 20 minut, a następnie odwróć ciasto do góry nogami, używając talerza.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także