PrzepisNapojeAnia Starmach pokazała, jak robi babciny napój. Przed laty hit, dziś przegrywa z sokiem i colą

Ania Starmach pokazała, jak robi babciny napój. Przed laty hit, dziś przegrywa z sokiem i colą

Kompot z rabarbaru jest idealny na upały.
Kompot z rabarbaru jest idealny na upały.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

22.05.2024 17:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kto już pił w tym roku kompot z rabarbaru? Często pamiętamy go z dzieciństwa, a sami robimy coraz rzadziej... Ania Starmach przekonuje, że warto wrócić do tego napoju. Sprawdza się podczas ciepłych dni, bo doskonale orzeźwia. Jest tani i pyszny.

Kompot z rabarbaru kiedyś często gościł na stołach. Teraz wypierają go gotowe soki z kartonu. Szkoda, bo smak kompotu z rabarbaru jest niepowtarzalny i można go potraktować jak sezonowy rarytas. W dodatku jest często zdrowszy od napojów ze sklepu.

Pyszny i ekonomiczny

Czasami można spotkać się z opinią, że kompot nie ma wielu wartości odżywczych. To prawda, że traci część witamin, ale ma za to kilka innych zalet. Kompot z rabarbaru jest dobrym źródłem błonnika. Świetnie też nawadnia, jest niskokaloryczny i lekkostrawny. Dodatkowa zaleta? Pomaga na wzdęcia. W dodatku jego przygotowanie jest banalnie proste i właściwie nie jest potrzebny żaden przepis. Warto też zwrócić uwagę na ekonomiczny akcent. Na kompot nadają się nawet łodygi, które dość długo leżały w lodówce. Można też do niego wykorzystać resztki rabarbaru, które zostały po pieczeniu ciasta. Jego smak można dodatkowo podkręcić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dobrze doprawiony

Rabarbar jest dość kwaśny, często więc chcesz dosłodzić kompot. Staraj się jednak, by cukru nie było w nim zbyt dużo. Lepiej zastąpić go słodkimi, świeżymi owocami, na przykład truskawkami. Nadają się też suszone, jak daktyle czy morele. Można też sięgnąć po miód. Idealnie pasuje do kompotu rabarbarowego też cukier lub esencja waniliowa. Egzotyczny posmak kompot uzyska dzięki przyprawom takim jak: cynamon, goździki czy kardamon. Do tego napoju można też dodać świeże zioła. Pasuje melisa, mięta, rozmaryn. Masz geranium w doniczce? Dorzuć kilka listków, bo też świetnie komponują się ze smakiem rabarbaru. Kolejny istotny dodatek sok z cytryny lub limonki. Cytrusy sprawiają, że smak rabarbaru jest jeszcze bardziej wyrazisty. O tym nie zapomina Ania Starmach.

Przepis na kompot z rabarbaru według Ani Starmach

Składniki:

  • 500 g rabarbaru,
  • 150 g cukru,
  • 1,5 l wody,
  • 1 łyżka soku z cytryny,
  • świeże truskawki i mięta do podania.

Sposób przygotowania:

  1. Rabarbar dokładnie umyj, odkrój zgrubiałe końcówki i liście.
  2. Rabarbar pokrój w cienkie plastry.
  3. Do garnka wrzuć rabarbar, sok z cytryny i cukier. Smaż przez kilka minut, aż cukier się podgrzeje, a rabarbar zacznie puszczać sok.
  4. Do rabarbaru dodaj wodę, zagotuj, a następnie podgrzewaj jeszcze przez kilka minut.
  5. Kompot wystudź.
  6. Tuż przed podaniem możesz dodać świeże truskawki, miętę i kostki lodu.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także