Babka wielkanocna z pistacjami. Puszysta i wilgotna babka na święta
Wielkanocna babka wilgotna – przepis, składniki, jak zrobić? Jednym z charakterystycznych ciast dla Wielkanocy jest babka. Dziś przygotowaliśmy ją w nieco innej wersji: pistacjowej, z kolorowym lukrem i świąteczną dekoracją. Zobacz, jak przygotować pyszną babkę.
11.04.2022 | aktual.: 13.04.2022 12:24
Do przygotowania Wielkanocnej babki pistacjowej użyliśmy Mąki ze Smokiem z Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie. Mąka tortowa, która stała się bazą naszych wypieków, powstaje z wyselekcjonowanej pszenicy, dzięki czemu jest wyjątkowo biała. Idealnie nadaje się do wyrobu tortów, wszelkiego rodzaju wypieków oraz makaronów.
Wielkanocna babka wilgotna. Przepis. Jak zrobić?
Ciężko wyobrazić sobie wielkanocny stół bez pysznej babki. Często jej kawałek (lub miniaturowa wersja) pojawiają się w koszyczku ze święconką. Babka wielkanocna swoją nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi- przypomina szeroką, wijącą się spódnicę otrzymała tę nazwę prawdopodobnie dlatego, że swoim kształtem przypomina szeroką, wijącą się spódnicę staruszki. Jeszcze inni mówią, że jego nazwa pochodzi od fryzury – wysokiego koka, który przed laty często nosiły gospodynie na polskich wsiach. Jak zrobić wilgotną babkę wielkanocną? Przepis na ciasto, które pokochają goście.
Mówi się, że babka do Polski zawitała już w XV wieku. Tradycyjnie wypiekano ją w Wielki Piątek, a tajną recepturę przygotowania znały tylko kobiety. Mężczyźni mieli nawet zakaz wchodzenia do kuchni, gdy ciasto jeszcze rosło w piecu.
Jeśli ciasto nie wyrosło, bądź miało zakalec stawało się przedmiotem drwin i kompromitacji gospodyni. Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość- z naszym przepisem babka wyjdzie Ci za każdym razem!
Pistacjowa wielkanocna babka wilgotna. Przepis i składniki
Naszą babkę przygotowaliśmy w nowoczesnej odsłonie- tradycyjny przepis wzbogaciliśmy o pistacje! Jakie składniki są potrzebne do zrobienia wilgotnej babki wielkanocnej? Przepis i wykonanie poniżej.
Składniki na babkę wielkanocną
- 300 g masła
- 200 g cukru
- 4 jajka
- 150 g mąki pszennej tortowej Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie
- 200 g orzechów pistacjowych
- 150 g śmietany 18%
- 1 łyżeczka mielonego kardamonu
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/3 szkl. zblendowanego świeżego szpinaku
Kolorowy lukier
- 3/4 szkl. cukru pudru
- 2 łyżki syropu malinowego
- 1/2 szt. cytryny-sok
Dekoracja
- 150 g świeżych malin
- 100 g mini jajeczek
Wilgotna babka wielkanocna. Wykonanie krok po kroku
Upieczenie pysznej babki świątecznej z pistacjami nie jest wcale trudne.
W misce umieść miękkie masło i dodaj cukier. Przy pomocy miksera utrzyj składniki aż powstanie jasna maślana masa. Następnie dodaj jaja i ponownie zmiksuj.
Kiedy masa maślana połączy się z jajkami – czas przejść do suchych składników
Przesiej mąkę, proszek do pieczenia i mielony kardamon. Dzięki temu zabiegowi do naszej masy dostanie się więcej powietrza i babka po upieczeniu będzie jeszcze bardziej puszysta. W naszym przepisie korzystamy z mąki tortowej z z Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie.
Dodaj kwaśną śmietanę, zblendowany szpinak (możesz użyć też mrożonego, ale pamiętaj, żeby odparować z niego całą wodę, bo ciasto będzie zbyt wodniste) i całość dokładnie wymieszaj.
Następnie dodaj pokruszone pistacje. Wybierz niesolone orzechy. Jak ja szybko zamienić w drobniejszą masę? Włóż pistacje do woreczka strunowego, zamknij i rozbij na drobniejsze kawałki przy pomocy tłuczka. Nie dodawaj zbyt dużych kawałków, żeby wygodniej było jeść naszą pyszną, zieloną babkę.
Wilgotna babka wielkanocna – czas pieczenia i temperatura
Ile czasu piec babkę wielkanocną? W jakiej temperaturze? Nasza masa jest już gotowe, więc czas przejść do pieczenia. Formę do babki wysmaruj masłem lub margaryną i posyp bułką tartą lub kaszą manną. Przelej masę do formy i piecz przez 40-50 minut w temperaturze 160 stopni Celsjusza.
Kolorowy lukier – jak zrobić bez barwników?
Po ok. 40 minutach w piekarniku nasza babka jest już gotowa. Czas przygotować kolorowy lukier, który ozdobi naszą wielkanocną babkę. Cukier puder połącz z syropem malinowym i sokiem z cytryny. Dokładnie wymieszaj przy pomocy trzepaczki, żeby składniki się połączyły, a lukier nie miał grudek. Syrop malinowym możesz zastąpić również grenadyną.
Dekoracja świątecznej babki
Kiedy upieczone ciasto będzie już wystudzone – czas je udekorować! Babkę umieść na kratce z piekarnika, a kratkę postaw na głębszym talerzu lub podstawce, dzięki temu nie pobrudzisz stołu i oszczędzisz sobie sprzątania. Polej dokładnie babkę przygotowanym lukrem malinowym.
Kiedy ciasto będzie już udekorowane polewą, to dodaj świeże maliny i cukrowe jajeczka. Oczywiście możesz też użyć innych dekoracji, jeśli masz taką ochotę. Sprawdzą się też małe czekoladowe jajka lub ozdoby cukrowe, które znajdziesz teraz w większości sklepów. Możesz popuścić trochę wodze fantazji i stworzyć kolorową, wielkanocną kompozycję. To też świetna okazja, żeby zaprosić do kuchni dzieci- wspólne dekorowanie może być niezłą zabawą!