Porady5 kluczowych zasad robienia przetworów według siostry Anastazji. Uchronią cię przed kulinarną porażką

5 kluczowych zasad robienia przetworów według siostry Anastazji. Uchronią cię przed kulinarną porażką

5 kluczowych zasad robienia przetworów według siostry Anastazji. Uchronią cię przed kulinarną porażką
Ewa
24.09.2022 08:44

Siostra Anastazja podzieliła się swoimi patentami na temat przygotowywania przetworów. Te rady sprawią, że wyjdą po prostu idealne.

Początek jesieni to najlepszy czas na przygotowywanie przetworów. Zamknięte w słoiku smaki lata świetnie sprawdzą się podczas chłodnych dni, gdy warzywa i owoce nie są aż tak dostępne i smaczne. W słoiki zapakować można praktycznie wszystko: przeciery pomidorowe, owocowe soki, dżemu, konfitury, ogórki. Pomysłów na przetwory z pewnością nie brakuje.

Siostra Anastazja, autorka kultowych książeczek z przepisami, podzieliła się swoimi patentami na idealne przetwory. Te rady sprawią, że z wekowaniem poradzi sobie nawet początkujący.

Obraz

#1 Najlepsze produkty na przetwory

Owoce i warzywa, które chcemy przerobić na przetwory muszą być przede wszystkim zdrowe, jędrne i nieprzejrzałe. Wybieraj takie okazy, które nie są obite i nie ma na nich śladu pleśni. Nieco gorsze owoce sprawdzą się na konfitury i dżemy. Te lepsze zostaw do kompotu, soku i octu. Przejrzałe owoce mogą się łatwo przegotować i nieapetycznie rozkładać.

Wszystkie owoce należy dobrze umyć, oczyścić i wysuszyć. Do mycia stosować należy naczynia nieuszkodzone, nieobite, bez odprysków i śladów rdzy.

#2 Przygotuj słoiki

Używaj słoików, które nie mają pęknięć i wyszczerbień. Pokrywki powinny dobrze się dokręcać i być szczelne. Każdy słoik przed umieszczeniem w nim przetworu należy dobrze wyparzyć i wysuszyć.

Rady dotyczące przetworów- Pyszności
Rady dotyczące przetworów- Pyszności

#3 Rady dotyczące wekowania

Chociaż może nas kusić niemal hurtowe przygotowywanie słoików, to siostra Anastazja radzi na jednorazowe przygotowywanie dżemów i konfitur nie używać więcej niż 2,5 kg owoców. Na dżemy i konfitury wybieramy małe słoiki i napełniamy gotowym przetworem do ok. 1/2 cm od jego górnej krawędzi.

#4 Sprawdzanie konsystencji

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój dżem ma już odpowiednią konsystencję, to wyłóż odrobinę na zimny spodeczek. Jeśli zacznie zastygać, to oznacza, że masa dobrze odparowała i możesz ją już pakować do słoików. Jeśli jednak masa jest rzadka i rozlewa się- musisz ją jeszcze trochę pogotować.

Rady dotyczące przetworów- Pyszności
Rady dotyczące przetworów- Pyszności

#5 Jak pasteryzować słoiki- rady

Dno garnka wyłóż kuchenną ścierką lub specjalną podkładką z dziurkami. Słoiki ustawia się w takich odstępach, aby woda swobodnie między nimi przepływała. Sama woda powinna sięgać do 3/4 ich wysokości i nie dotykać nakrętki. Po skończonej pasteryzacji ostrożnie wyjmujemy słoiki i stawiamy na ściereczce do czasu przestygnięcia. Szczelność sprawdzamy na drugi dzień.

Przetwory przechowujemy w miejscach suchych i przewiewnych (spiżarnia, piwnica).

Szukasz pomysłu na domowe przetwory? Zobacz nasz przepis na ogórki w zalewie gyros

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także