Biała kiełbasa na Wielkanoc. Niech cię nie zwiedzie apetyczny kolor. Jak wybrać najlepszą?
Przed świętami wielkanocnymi pewnie masz dużo pracy i raczej niewiele czasu na myślenie na temat prawideł związanych z wyborem produktów wielkanocnych najlepszej jakości. Postanowiliśmy więc zrobić to za ciebie. Oto jak wybierać białą kiełbasę na Wielkanoc. To ważne, żeby nie była ona... biała!
29.02.2024 08:23
Wybór białej kiełbasy na święta wielkanocne to stosunkowo ważna rzecz. W końcu to właśnie ona, do pary z jajkiem, stanowią symbol tego wydarzenia. Co więcej, jest to produkt spożywczy należący do grupy artykułów o raczej wątpliwej reputacji. Czy wysoko przetworzone mięso na Wielkanoc może być dobrej jakości? No pewnie. Trzeba tylko wiedzieć, co sprawdzić podczas zakupów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biała kiełbasa na Wielkanoc
Ponieważ, jak już wspomnieliśmy, kupując jakąkolwiek kiełbasę, należy przede wszystkim zwracać uwagę na jej skład, to właśnie na potencjalnej obecności tam niesławnego MOM-u, czyli mięsa oddzielonego mechanicznie powinniśmy skupić się najpierw. Najlepiej oczywiście sprawdzić skład na etykiecie. Jeśli natomiast to nie my ją kupowaliśmy, warto przekroić kiełbasę i dokładnie się jej przyjrzeć. Biała kiełbasa powinna się lekko rozwarstwiać, a w jej strukturze powinieneś dostrzec wyraźne, chociaż drobne, kawałki wieprzowiny.
Nie tylko bardzo drobno zmielone mięso powinno wzbudzić nasze podejrzenia co do tego, że wybrana przez na biała kiełbasa na Wielkanoc jest złej jakości. Jeśli podczas gotowania mięsa wbijemy w nią widelec i zaobserwujemy wyciekający tłuszcz i nieznanego pochodzenia płyn, prawdopodobnie kiełbasa zawiera substancje wiążące wodę.
Czy biała kiełbasa na Wielkanoc powinna być... biała?
Warto zapamiętać jeszcze jedną ważną regułę dotyczącą wyboru białej kiełbasy. Ten wyrób nie powinien być do końca biały, lecz szary. Biała barwa może oznaczać to, że przeważającą część kiełbasy stanowi tłuszcz, a podczas produkcji użyto dużej ilości soli. To w końcu nie pierwszy raz, kiedy producenci stawiają na najprostszy ze znanych sprzedawcom trik: korzystanie z wizualnego oddziaływania na mózg. Konsumenci muszą się więc mieć na baczności! Tylko w taki sposób biała kiełbasa na Wielkanoc okaże się dobrej jakości!