PoradyNie truj swojej rodziny. Dietetyk ostrzega przed tym błędem w czasie grillowania

Nie truj swojej rodziny. Dietetyk ostrzega przed tym błędem w czasie grillowania

Jaki błąd przy grillowaniu popełniamy najczęściej? Na temat zdrowego przyrządzania jedzenia na ruszcie wypowiedział się dietetyk dr Bartek Kulczyński. W wideo udostępnionym na YouTube zdradza tajniki rozsądnego grillowania oraz przestrzega przed złymi praktykami.

Dr Kulczyński wskazuje na często popełniany błąd przy grillowaniu - Pyszności; Fot. Canva/YouTube: Dr Bartek Kulczyński (screenshot)
Dr Kulczyński wskazuje na często popełniany błąd przy grillowaniu - Pyszności; Fot. Canva/YouTube: Dr Bartek Kulczyński (screenshot)

26.04.2023 15:00

Grillowanie może być stosunkową zdrową formą przygotowywania posiłków. Jak wskazuje dr Bartek Kulczyński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wystarczy wdrożyć kilka zasad, by uchronić się przed szkodliwymi skutkami jedzenia produktów z rusztu. Szczególnie zwraca uwagę na jeden błąd przy grillowaniu, często popełniany głównie ze względu na niedopatrzenie.

Błąd przy grillowaniu. Dietetyk ostrzega

Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego grillowania jest zadbanie o czysty sprzęt. Grillowanie na brudnym ruszcie to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Osad i brud, które na nim zostają, są źródłem związków toksycznych dla naszego zdrowia, niejednokrotnie rakotwórczych. Te szkodliwe substancje łatwo przedostają się do produktów, które są grillowane na brudnym ruszcie.

Znaczenie ma również to, na czym rozpalasz grilla. Najlepiej robić to z wykorzystaniem węgla drzewnego, brykietu czy drewna drzew liściastych. Nie korzystajmy z gazet, lakierowanego drewna, szyszek i gałęzi drzew iglastych. Natomiast jeśli chcesz dołożyć węgla do grilla, na którym już znajduje się jedzenie, uprzednio zdejmij ruszt.

Grillowanie na brudnym ruszcie to jeden z najczęściej popełnianych błędów - Pyszności; Fot. Canva
Grillowanie na brudnym ruszcie to jeden z najczęściej popełnianych błędów - Pyszności; Fot. Canva

Jak grillować, żeby było zdrowo?

Dietetyk radzi również, by potrawy układać na grillu dopiero wtedy, kiedy węgiel dobrze się rozżarzy (trwa to zazwyczaj 25-30 minut). Wcześniej warto zamarynować mięso w ziołach i przyprawach, ponieważ są one źródłem wielu przeciwutleniaczy, czyli związków, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. A te z kolei powstają - w dużych ilościach - zwłaszcza podczas grillowania.

Na ruszt nie wrzucamy produktów zamrożonych, lecz takie, które mają temperaturę pokojową. Ponadto dbajmy, by kawałki jedzenia, jakie grillujemy nie były za duże. To pozwoli szybciej upiec produkty, a więc mniej dobroczynnych związków znajdujących się w nich ulegnie zniszczeniu. Dr Kulczyński podpowiada też, by nie grillować tuż nad płomieniem - potrawa przyrządzana w taki sposób szybko się przypali.

Grillowanie na aluminiowych tackach. Tak czy nie?

Dr Bartek Kulczyński mówi wprost - używajmy tacek aluminiowych. W trakcie grillowania mięsa lub sera dochodzi do wytapiania tłuszczu. Ten, spływając na rozżarzony węgiel, ulega spaleniu. Na skutek spalania tłuszczu powstają szkodliwe lotne substancje, które wraz z dymem powracają do jedzenia. Korzystanie z tacek chroni produkty przed tym niebezpiecznym procesem.

Dietetyk odniósł się również do kwestii dotyczącej szkodliwości samego aluminium. Przyznał, że składnik ten w pewnym stopniu przenika do żywności. Jednak - jak dodał - w tym przypadku jest to wciąż lepsze rozwiązanie niż bezpośredni kontakt produktów z rusztem i dymem oraz spalającym się tłuszczem.

- Jest to po prostu mniejsze zło - skwitował dr Kulczyński.

Zobacz także, jak przygotować marynatę do skrzydełek na grilla:

grillowaniedietetykmajówka
Wybrane dla Ciebie