PoradyNajwiększe błędy podczas gotowania bobu. Przez nie wychodzi rozgotowany i niesmaczny

Największe błędy podczas gotowania bobu. Przez nie wychodzi rozgotowany i niesmaczny

Największe błędy podczas gotowania bobu - Pyszności; Foto: Canva.com
Największe błędy podczas gotowania bobu - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka

26.07.2022 18:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przygotowanie bobu jest wyjątkowo proste. Wystarczy ugotować go w lekko osolonej wodzie. Niestety niekiedy popełniamy kilka błędów. W konsekwencji nasze warzywo jest rozgotowane i niesmaczne. Dzisiaj napiszemy jak tego uniknąć.

Pyszna przekąska

Bób - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Bób - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Bób to warzywo, które stanowi świetne źródło witamin i soli mineralnych. Latem zaczyna się na niego sezon. Niestety trwa on dosyć krótko. W związku z tym warto sięgać po to warzywo, kiedy jest dostępne na bazarku.

Bób najczęściej spożywamy w ugotowanej formie. Niestety często nie zwracamy uwagi na to, jak długo gotujemy warzywo, czy ile soli do niego dodajemy. To sprawia, że nasz bób nie jest tak smaczny, jakbyśmy tego chcieli. W konsekwencji tracimy czas i pieniądze.

Gotowanie bobu - najczęściej popełniane błędy

Bób - Pyszności; Foto: Canva.com
Bób - Pyszności; Foto: Canva.com
  • Za długi czas gotowania bobu

Często zdarza się, że nie zwracamy uwagi na to jak długo gotujemy bób. W konsekwencji warzywo się rozgotowuje. Okazuje się, że bób powinniśmy gotować w miarę krótko. Dzięki temu nie tylko będzie o wiele smaczniejszy, ale również zachowa więcej wartości odżywczych. W związku z tym młody bób zaleca się gotować około 10 minut. Natomiast starsze warzywo maksymalnie 15 - 20 minut.

  • Za duża lub za mała ilość soli

Wielu z nas sypie sól "na oko". W konsekwencji często jest jej za dużo bądź za mało. Złota zasada brzmi, aby na jeden kilogram bobu dać jedną łyżeczkę soli. Niektórzy dodają również niewielką ilość cukru. Składnik ten wzbogaci smak warzywa.

  • Za mała ilość wody

Okazuje się, że ilość wody powinna być zawsze dwukrotnie większa od ilości bobu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze warzywo prawidłowo się ugotuje. Oprócz tego, pamiętaj aby gotować bób na średnim ogniu, pod przykryciem.

Jeśli chcemy uniknąć wzdęć po spożyciu warzywa, przed gotowaniem bobu, warto zalać go gorącą wodą i odstawić na 2 godziny. Następnie zalewamy go zimną wodą i gotujemy. Sól polecamy dodać pod koniec gotowania. Podczas gotowania warzywa warto dodać gałązkę kopru. W ten sposób również unikniemy nieprzyjemnych wzdęć.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować zupę krem z pomidorków koktajlowych krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także