Brudna patelnia odstrasza wyglądem? Wystarczą 2 produkty z kuchni, a znowu będzie lśnić
Najlepiej oczywiście nie doprowadzać do przypaleń.... Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Wystarczy chwila nieuwagi, a mięso czy warzywa mają brązową skorupkę, a patelnia wymaga czyszczenia. Podpowiadamy, jakie domowe sposoby wtedy się sprawdzą.
11.05.2024 | aktual.: 17.06.2024 11:59
Przypalone potrawy są niezdrowe i niejednokrotnie o tym pisaliśmy. Z tego samego powodu należy dokładnie usuwać wszelkie ślady przypalenia z naczyń. Gdy tego nie zrobimy, każde kolejne ich użycie będzie potęgowało problem. Patelnie w niedomytych miejscach będą się przypalać znacznie szybciej.
Ręczna robota
Patelnie, niezależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana ich powłoka, źle znoszą szorowanie druciakiem czy nawet ostrą gąbką. Łatwo je wtedy zniszczyć. A może zmywarka i po problemie? I tak i nie. W tym urządzeniu można myć tylko patelnie, które mają specjalne oznaczenie, często są ze szkła, emalii, stali czy tytanu. Jednak najczęściej korzystamy z teflonowych, których powłoka w zmywarce szybko się zdziera. Do zmywarki nie nadają się też naczynia żeliwne. Generalnie patelnię najlepiej wyczyścić ręcznie i to bez mocnego szorowania. Na szczęście są na to skuteczne i niedrogie sposoby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamiast do ciasta na patelnię
Przypaloną od środka patelnię wyczyścisz za pomocą dwóch produktów, które z reguły masz w kuchennej szafce. Chodzi o proszek do pieczenia i sól. Posyp przypalone resztki proszkiem do pieczenia i solą, potem przykryj to warstwą ręcznika papierowego i zalej płynem do naczyń, a następnie octem. Taka mieszanka skutecznie zadziała już po ok. 10 minutach. Spalenizna pod papierem zmięknie i się rozpuści. Potem wystarczy przetrzeć patelnię ślady nasączonym mieszanką ręcznikiem papierowym i opłukać ją pod bieżącą wodą.
Ocet pomoże
Kolejny sposób też opiera się na produktach z kuchennej szafki. Patelnię zalej octem, a potem dodaj kubek wody. Podgrzej, aż mieszanka się zagotuje. Zdejmij patelnię z palnika, dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Gdy woda ostygnie, delikatnie umyj patelnię. Kiedy jednak patelnia była mocno przypalona, pozostaw w niej mieszankę nawet na kilka godzin. Potem wystarczy umyć patelnię, a po przypaleniach nie powinno być śladu.
Na małe przypalenia
Gdy przypalenia są niewielkie zasyp je solą. Sól wnika w zabrudzenia i ułatwia dokładne oczyszczenie, najlepiej pozostawić na 2-3 godziny. Po tym czasie wystarczy ją usunąć i delikatnie gąbeczką umyć patelnię z dodatkiem płynu do naczyń. Przy "małych szkodach" można też zalać patelnię wodą z płynem do mycia naczyń na kilka godzin.