InspiracjeBuraczki do słoików wg Jakuba Kuronia. Warto mieć zapas w domowej spiżarni

Buraczki do słoików wg Jakuba Kuronia. Warto mieć zapas w domowej spiżarni

Buraczki w słoikach z przepisu znanego szefa kuchni Jakuba Kuronia powalają zarówno smakiem, jak i prostotą wykonania. Możecie podawać je jako dodatek do obiadu albo użyć ich jako bazy do surówek. Świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Buraczki na zimę
Buraczki na zimę
Źródło zdjęć: © Getty Images | Wiktory

26.08.2023 19:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W zimie, kiedy wybór świeżych sezonowych warzyw na sklepowych półkach lekko mówiąc, nie dorównuje temu, który mamy latem, dobrze jest mieć pod ręką przynajmniej kilka domowych weków, które świetnie sprawdzą się jako dodatek do obiadu. Warzywne przetwory to także wybawieniem w te dni, w które zwyczajnie nie mamy czasu lub chęci przygotowywać surówek czy sałatek. Otwieramy słoik i gotowe.

Tarte buraczki są bez wątpienia niekwestionowanym klasykiem warzywnych przetworów. Zawsze pyszne i pożywne. Świetnie komponują się z wieloma potrawami, a w połączeniu z gulaszem, bitkami czy kotletami mielonymi są wręcz obłędne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fanem tartych buraczków jest także szef kuchni i autor książek kulinarnych Jakub Kuroń. Na swoim blogu kulinarnym zamieścił przepis na te pyszne przetwory.

"Jednymi z moich ulubionych, obowiązkowych przetworów na zimę są buraczki tarte do słoików. Muszą znaleźć się w mojej "spiżarni", rewelacyjnie ułatwiają pracę w kuchni i pozostawiają w chłodniejsze dni namiastkę lata. Przetworów nie robię jak szalony, ale buraczki tarte do słoików to absolutny "must have". Zamiast głowić się, jaki przygotuję dodatek do obiadu, po prostu wyjmuję słoik tych magicznych buraczków i sprawa rozwiązana" - pisze znany kucharz.

Przepis na buraczki Jakuba Kuronia

Składniki

  • 3 kg buraków,
  • 200 ml octu spirytusowego,
  • 220 g cukru,
  • 50 g oleju,
  • 10 ziaren czarnego pieprzu,
  • 4 liście laurowe,
  • 6 ziarenek ziela angielskiego,
  • 5 goździków,
  • 2 łyżki soli.

Sposób przygotowania:

  1. Buraki dokładnie myjemy, układamy w dużym garnku i zalewamy wodą. Gotujemy, aż do miękkości. Powinno to zająć około 90 minut.
  2. Po ugotowaniu czekamy, aż ostygną, a potem obieramy je ze skóry.
  3. Na suchej patelni prażymy wszystkie przyprawy.
  4. W osobnym garnuszku zagotowujemy ocet i olej z dodatkiem cukru i soli. Następnie dodajemy przyprawy i gotujemy jeszcze 3 minuty na wolnym ogniu, a potem przecedzamy.
  5. Buraki ścieramy na tarce o grubych oczkach i zalewamy wcześniej przygotowaną zalewą. Mieszamy i przekładamy do wyparzonych słoików. Dokładnie zakręcamy.
  6. Na koniec przetwory pasteryzujemy, gotując słoiki przez 30 minut.