PoradyCała prawda o diecie ketogenicznej. Słowa znanego doktora mogą niektórych mocno wkurzyć

Cała prawda o diecie ketogenicznej. Słowa znanego doktora mogą niektórych mocno wkurzyć

Dieta ketogeniczna wciąż jest na fali popularności. Jedni zachwalają skutki jej stosowania, dla innych to szkodliwy trend, niemający nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Pośrodku tej dyskusji stanął dr Bartek Kulczyński, tłumacząc, jakie są plusy i minusy stosowania diety keto. W jednym z wideo udostępnionym na You Tube podzielił się z widzami istotnymi informacjami na temat tej metody odżywania.

Dr Bartek Kulczyński tłumaczy, czym jest dieta ketogeniczna - Pyszności; Fot. Adobe Stock/ YouTube: dr Bartek Kulczyński (screenshot)
Dr Bartek Kulczyński tłumaczy, czym jest dieta ketogeniczna - Pyszności; Fot. Adobe Stock/ YouTube: dr Bartek Kulczyński (screenshot)

11.07.2023 08:30

Najważniejszą zasadą diety ketogenicznej jest to, że ogranicza się w niej spożycie węglowodanów do ilości poniżej 50 gramów na dobę. Te bardziej restrykcyjne formy diety ketogenicznej ograniczają podaż tych składników odżywczych do około 20 gramów na dobę (zwyczajowa dieta zawiera ok. 300-350 gramów węglowodanów). O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Wszelkie wątpliwości rozwiewa Bartek Kulczyński, doktor dietetyki.

Dieta ketogeniczna. Specjalista tłumaczy, czym jest

Jak dalej tłumaczy dr Kulczyński, miejsce węglowodanów w diecie ketogenicznej zastępują większe ilości tłuszczu i białka. Wskazuje też, że charakterystycznym efektem metabolicznym diety keto jest to, że w ciele człowieka powstają duże ilości ciał ketonowych, które wywołują stan nazywany ketozą. Ketoza zaś to sytuacja, w której organizm człowieka jako źródło energii wykorzystuje właśnie ciała ketonowe, a nie glukozę  - jak jest w przypadku innych diet.

- Ogólnie przyjęło się uważać, że to właśnie węglowodany są najważniejszym paliwem, zasilającym nasze ciało. W rzeczywistości jednak w przypadku ograniczenia spożycia węglowodanów organizm człowieka wytwarza wspomniane ciała ketonowe, które niemal w pełni są w stanie zastąpić węglowodany w postaci glukozy jako źródło energii - tłumaczy specjalista.
Dieta ketogeniczna ma swoje plusy i minusy - Pyszności; Fot. Pixabay
Dieta ketogeniczna ma swoje plusy i minusy - Pyszności; Fot. Pixabay

Walory zdrowotne diety keto. Komu może służyć?

Jak tłumaczy dr Kulczyński, dieta ketogeniczna sprawdzi się w przypadku dzieci cierpiących na padaczkę lekooporną. Stosowanie się tych zasad żywieniowych może zmniejszyć częstotliwość napadów. Dieta to ma również zastosowanie u osób chorych na cukrzycę typu 2 - pomaga zapewnić prawidłowy poziom cukru we krwi.

Powołując się na badania z 2022 roku, dr Kulczyński wskazuje, że stosowanie diety ketogenicznej pozytywnie wpływa na profil lipidowy - skutecznie redukuje ilość trójglicerydów we krwi. Dieta ma również zastosowanie w przypadku osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi. Kolejne badania dowodzą, jak przekazuje specjalista, że omawiana dieta może spowolnić rozwój choroby Alzheimera.

Dieta ketogeniczna ułatwia odchudzanie. Osoby ją praktykujące odczuwają mniejszy głód, a ze względu na ograniczenie węglowodanów nie ma w diecie tej miejsca na produkty, które wpływają na wzrost masy ciała (słodycze, rafinowane produkty zbożowe, słone przekąski). Jest również pomocna w przypadku cierpiących na niealkoholowe stłuszczenie wątroby oraz lekooporną migrenę. 

Dieta ketogeniczna polega na zmniejszeniu podaży węglowodanów - Pyszności; Fot. Pixabay
Dieta ketogeniczna polega na zmniejszeniu podaży węglowodanów - Pyszności; Fot. Pixabay

Minusy diety keto. Kto nie powinien stosować tej diety?

Na początku stosowania diety keto wystąpić może tzw. grypa ketonowa, która objawia się bólami głowy, zaparciami, ogólnym osłabieniem organizmu. Dieta ta wymaga też bardzo skrupulatnego podejścia, np. w liczeniu węglowodanów. Jest też mniej urozmaicona, a ze względu na to, że składa się głównie z produktów białkowych i tłuszczowych - może generować większe koszty. Ponadto, ograniczenie innych produktów spożywczych zwiększa ryzyko pojawienia się niedoborów niektórych składników pokarmowych.

Dr Kulczyński zaznacza też, że dieta keto jest nieodpowiednia dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób z niewydolnością nerek i wątroby, zmagających się cukrzycą typu 1, porfirią, ciężką kamicą nerkową, kamicą dróg żółciowych i zapaleniem trzustki, a także dla borykających się z wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi.

Wybrane dla Ciebie