Co roku robię mizerię do słoików na zimę. Nie dodaję octu, a i tak smakuje wyśmienicie
25.08.2023 11:32, aktual.: 25.08.2023 11:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mizeria to jeden z najpopularniejszych dodatków do obiadu. Chociaż kojarzymy ją przede wszystkim ze świeżymi ogórkami, to jej słoikowa wersja z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom domowych weków i chrupiących warzyw.
Mizeria ze świeżym, pachnącym koperkiem oraz jogurtem naturalnym to idealna pozycja na lato. Zajadam się nią na okrągło, bo przygotowanie zajmuje kilka chwil, a sałatka jest pyszna, lekka i rześka.
Kiedy zimą dopada tęsknota za smakiem warzyw, chętnie sięgam po domowe przetwory. Chociaż większość produktów można dostać bez większego problemu przez cały rok, to jednak często ich smak nie jest tak intensywny i nie smakują aż tak dobrze. Od kiedy przygotowuję mizerię w słoikach na zimę, moja rodzina zdecydowanie nie narzeka i chętnie sięga po ten warzywny dodatek do obiadu. Warto skorzystać z sezonu ogórkowego i obok kiszonych czy sałatki szwedzkiej postawić słoik z plasterkami w delikatnej marynacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mizeria do słoików
Do przygotowania tych słoików nie potrzebujesz octu. Sama sól świetnie sprawdza się w roli konserwantów. Dzięki temu mizeria ze słoików przypadnie do gustu również tym, którzy nie przepadają za mocnymi smakami. Ten przepis jest w mojej rodzinie od wielu lat, a moja babcia co roku robi zapas słoiczków z ogórkami w soli. Przygotowane w ten sposób warzywa zachowują smak i smakują niemal jak prosto z sierpniowych zbiorów. To o niebo lepsze rozwiązanie niż kupowanie ogórków szklarniowych w czasie zimy.
Składniki:
- 2 kg ogórków gruntowych,
- 3 łyżki soli kuchennej,
- woda,
- kilka ziaren pieprzu czarnego.
Sposób przygotowania:
- Ogórki dokładnie myję i kroję w plasterki. Przekładam je do miski i zalewam z wodą. Dodaję sól, mieszam i odstawiam na 2 godziny.
- W międzyczasie dokładnie myję i wyparzam słoiki. Odstawiam je do wysuszenia.
- Po 2 godzinach wylewam wodę z ogórków. Układam plastry warstwami w słoiku: 3 cm ogórków, 2 cm soli. Dorzucam też kilka ziaren pieprzu czarnego. Ostatnią warstwą powinna być sól.
- Słoki dokładnie zakręcam i odstawiam w zaciemnione, chłodne miejsce.
Zimowa mizeria ze słoików
Tak przygotowana mizeria przetrwa w piwniczce lub spiżarni całą zimę. Kiedy najdzie cię ochota na mizerię, po prostu otwórz słoik i opłucz ogórki, aby pozbyć się nadmiaru soli. Świetnie sprawdzą się jako pyszna surówka lub dodatek do kanapek. Dodaj do nich mizerię i ciesz się pysznym i prostym dodatkiem.