Coraz mniej osób sięga po mięso. Główny powód jest zaskakujący
Kuchnia roślinna staje się coraz popularniejsza. Sklepy decydują się na wprowadzenie osobnych lodówek, a producenci prześcigają w pomysłach, jak przyciągnąć wegan do zakupów. I nic w tym dziwnego, bo badania wykazują, że osoby ograniczające mięso stają się ważną grupą na rynku.
10.01.2024 | aktual.: 10.01.2024 10:02
Kiedyś weganizm postrzegany był często jako fanaberia, a osobom na diecie roślinnej oferowano zjedzenie ryby. Dziś świadomość staje się coraz większa, a znalezienie wegańskich potraw w restauracji powoli przestaje być problemem. Na talerzach Europejczyków zachodzi rewolucja, kolejne osoby deklarują ograniczenie ilości spożywanego mięsa, inni całkowicie z niego rezygnują. Powodów jest kilka, ale jeden z nich zdecydowanie wychodzi na pierwszy plan.
Europejczycy rezygnują z mięsa
Fundacja ProVeg we współpracy z Uniwersytetem w Kopenhadze i Gandawie przeprowadziła badanie, jak wyglądają żywieniowe zwyczaje Europejczyków. Obejmowało ono 7500 osób w 10 krajach, w tym w Austrii, Danii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Rumunii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii.
Z raportu wynika, że głównym powodem, dla którego ludzie decydują się ograniczyć spożycie mięsa, są kwestie zdrowotne (47 proc.), zwłaszcza w Rumunii i we Włoszech. Następnie istnieją obawy związane ze środowiskiem (29 proc.), głównie w Danii i Holandii, oraz troska o dobro zwierząt (26 proc.), szczególnie widoczna w Niemczech i Holandii.
Nowe wybory Europejczyków
W wynikach raportu podano, że aż 66 proc. Europejczyków sięga po roślin strączkowe, 53 proc. chce zwiększyć ich spożycie. Średnio 28 proc. Europejczyków co najmniej raz w tygodniu wybiera roślinne alternatywy mięsa oraz nabiału. Większość z nich stawia na kuchnię roślinną w domu, na mieście wybierając tradycyjne dania.
Aż 46 proc. badanych podaje, że ogranicza mięso lub całkowicie z niego rezygnuje już od dwóch lat. Wśród nich są weganie, wegetarianie, fleksitarianie czy pescetarianie.
Coraz większa liczba osób decyduje się na ograniczenie spożycia mięsa, a decydenci i przemysł mogą wykorzystać tę wiedzę do podejmowania odpowiednich decyzji dotyczących produkcji i promocji żywności pochodzenia roślinnego - mówi Jasmijn de Boo, Dyrektorka Generalna ProVeg International
Według raportu "Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2021" już 10 proc. Polaków między 18 a 65 rokiem życia jest wegetarianami, a 6 procent - weganami. Trend ten będzie rosną, co muszą wziąć pod uwagę producenci żywności oraz restauratorzy.