NewsyWielu zrywa bez opamiętania popularną przyprawę. Można zapłacić karę w wysokości 5 tys. zł

Wielu zrywa bez opamiętania popularną przyprawę. Można zapłacić karę w wysokości 5 tys. zł

Prawo surowo traktuje tych, którzy naruszają zakazy dotyczące chronionych roślin czy zwierząt. Nie inaczej jest w przypadku czosnku niedźwiedziego, który objęty jest ochroną częściową. Wobec tego beztroskie pozyskiwanie tej rośliny ze środowiska naturalnego związane jest z poważnymi konsekwencjami.

Canva
Canva

21.05.2023 | aktual.: 21.05.2023 21:04

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną rosnącą dziko w lasach na terenie całej Europy. W Polsce można znaleźć go m.in. w Puszczy Kampinoskiej, Puszczy Białowieskiej czy Bieszczadach. To, co charakteryzuje czosnek niedźwiedzi, to jego długie, sięgające nawet 30 cm liście lancetowate. I to właśnie one stanowią bogactwo cennych właściwości. Roślina ta znajduje się jednak pod ochroną częściową, co oznacza tyle, że zrywając ją w lesie, można zostać ukaranym.

Jak wysoka jest kara za zrywanie czosnku niedźwiedziego?

Czosnku niedźwiedziego nie można zbierać dowolnie i wszędzie. Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin, czosnek niedźwiedzi jest objęty ochroną częściową. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że nie wolno go zrywać w lesie, ale można go uprawiać u siebie w ogródku. Jaka kara grozi za naruszenie zakazu?

Konsekwencje mogą być poważne. Zgodnie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880) każdy kto narusza zakazy w stosunku do roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową podlega karze aresztu albo grzywny. Art. 24 kodeksu wykroczeń wskazuje, że wysokość kary pieniężnej może wynieść od 20 do nawet 5000 zł.

Czosnek niedźwiedzi - Pyszności; Foto Canva.com
Czosnek niedźwiedzi - Pyszności; Foto Canva.com

Skąd pozyskać czosnek niedźwiedzi?

Jak jednak wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin, w Polsce istnieje kilka miejsc, gdzie pozyskanie czosnku niedźwiedziego ze środowiska naturalnego jest dozwolone, jednak pod pewnymi warunkami. Liście rośliny można zbierać w Małopolsce, na Śląsku i na Podkarpaciu, ale wymagane jest pozwolenie regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Uzyskanie tego dokumentu jest odpłatne.

Wydanie zezwolenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 82 zł. Część podmiotów może zostać zwolniona z tego obowiązku, jeśli kwalifikują się jako wyjątki określone ustawie o opłacie skarbowej - informuje RDOŚ w Katowicach.

Ważne również jest, by podczas zbierania zostawić nie mniej niż 75 proc. populacji rośliny i nie uszkodzić czosnku. Leśniczy z Lasów Państwowych podpowiadają, że najlepiej zrywać po jednym listku z każdej rośliny. Ponadto, czosnek niedźwiedzi można uprawiać, nawet w doniczce. Sadzonki lub nasiona bez problemu dostaniemy w centrach ogrodniczych bądź przez internet. Chcąc cieszyć się już wyhodowaną rośliną, warto udać się na targowisko lub do warzywniaka. Tam również znajdziemy czosnek niedźwiedzi - zarówno świeże liście, jak i w formie przyprawy. 

Wybrane dla Ciebie