PoradyCzy kiełkująca cebula zaczyna być toksyczna? Wielu odpowiada źle

Czy kiełkująca cebula zaczyna być toksyczna? Wielu odpowiada źle

Wyrzucasz kiełkującą cebulę, bo uważasz, że może ci zaszkodzić? Tak robi wiele osób. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy postępujesz słusznie. Okazuje się, że ta sprawa nie jest wcale zero-jedynkowa.

Cebula z kiełkami. Czy można ją jeść?
Cebula z kiełkami. Czy można ją jeść?
Źródło zdjęć: © Canva | ogichobanov

31.01.2024 | aktual.: 31.01.2024 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cebula to warzywo, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie istnienia kuchni polskiej. I bardzo słusznie. Nawet okupienie dodania jej do potrawy kilkoma łzami (chociaż warto wiedzieć, że wcale nie jesteśmy na to skazani) nie powinno nas skłonić do porzucania tego zdrowego produktu. Witaminy, minerały i prozdrowotne związki siarki to w końcu coś, czego nie powinniśmy sobie odmawiać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Problem pojawia się w momencie, w którym przechowywana przez nas cebula zaczyna kiełkować. Ten widok jasno kojarzy nam się z nieapetycznymi kiełkami ziemniaków, które to — przypomnijmy to raz jeszcze z pełną stanowczością — kiedy stają się zielone, przekreślają możliwość zjedzenia warzywa. Czy również w przypadku cebuli powinniśmy zachować ostrożność?

Kiełkująca cebula — czy można ją jeść?

Jeśli do tej pory obawiałeś się kiełkującej cebuli, to teraz możesz odetchnąć z ulgą. Takie warzywo nie jest toksyczne. Właściwie, to jest wręcz przeciwnie. Kiełki cebuli (a także czosnku) to w praktyce samo zdrowie. Wyhodowany — nawet niezamierzenie — szczypior można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Istnieje jednak pewne "ale".

Cebula z kiełkami - czy to dalej samo zdrowie?
Cebula z kiełkami - czy to dalej samo zdrowie?© Canva | berezkophotos

Jeśli kiełkująca cebula nie jest przetrzymywana w wodzie, pędy dość szybko zaczną szkodzić warzywu. Dlaczego? To bardzo proste. Szczypior potrzebuje do wzrostu wody, a jeśli nie jest ona "dodatkowo" dostarczana, będzie ją pobierał prosto z cebuli. Tym sposobem warzywo szybko stanie się wyschnięte, a z tego etapu już tylko krok do miękkości, a następnie — zepsucia.

Biorąc to pod uwagę, warto powąchać kiełkującą cebulę przed jej spożyciem. Wszelkie zapachy i inne oznaki zgnilizny czy pleśni powinny być dla nas jasnym sygnałem, że to warzywo nadaje się już tylko do wyrzucenia. Nie przetrzymuj więc cebuli z pędami w nieskończoność, tylko zużyj ją czym prędzej!