Czy mrożenie chleba jest bezpieczne? Badania nie pozostawiają wątpliwości
Mrożenie żywności to częsta praktyka, pozwalająca na przedłużenie terminu ważności wielu produktów spożywczych. Od świeżych warzyw i owoców po gotowe dania – w domowych zamrażarkach ląduje wszystko, czego nie jesteśmy w stanie zjeść w ciągu najbliższych kilku dni. W ujemnej temperaturze przechowywane jest również pieczywo. Naukowcy z "European Journal of Clinical Nutrition" dokładnie przeanalizowali skład mrożonego chleba i jego wpływ na organizm.
Wiele osób mrozi chleb z przyczyn praktycznych, aby zawsze pod ręką był "świeży", czyli w tym przypadku rozmrożony, bochenek. Mało kto zastanawia się nad jego składem, wartością odżywczą i działaniem na układ pokarmowy. Tymczasem okazuje się, że mrożenie chleba niesie za sobą konkretne konsekwencje, mające duży wpływ na zdrowie. Temat jest szczególnie ważny dla osób chorujących na cukrzycę typu 2.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kultowy przysmak jeszcze dziś może pojawić się u ciebie! Idealny, żeby zabrać go do pracy lub szkoły jako drugie śniadanie
Jak mrożenie chleba wpływa na jego skład?
Głównym składnikiem białego pieczywa jest skrobia, która należy do grupy węglowodanów, czyli cukrów. W chlebie pszennym jest jej ok. 80 proc., dlatego po spożyciu kanapki z takim pieczywem czujemy nagły przypływ energii. Jednak u osób chorych na cukrzycę nie jest wskazany tak nagły wzrost poziomu cukru we krwi. Pomocne może okazać się mrożenie chleba.
W wyniku mrożenia skrobia zawarta w pieczywie ulega retrogradacji, czyli zmienia swoją strukturę. Zamienia się w tzw. skrobię oporną na działanie bakterii jelitowych. Oznacza to, że nie jest tak łatwo przyswajalna przez organizm. Niestrawiona w jelicie cienkim przechodzi do jelita grubego i dopiero tam jest trawiona przez bakterie, w wyniku czego powstaje maślan, kwas tłuszczowy o pozytywnym działaniu na układ trawienny.
Chleb o niskim indeksie glikemicznym
Aby jeszcze bardziej obniżyć indeks glikemiczny, możesz podgrzać rozmrożony chleb w tosterze lub piekarniku. Takiego pieczywa nie warto jednak rozmrażać na zapas, ponieważ o wiele szybciej robi się twarde. Pamiętaj również o zastosowaniu odpowiednio szczelnych pojemników. Nie używaj zwykłych "śniadaniówek" – o wiele lepiej sprawdzą się torebki strunowe, które możesz kupić za grosze w hurtowych ilościach.
Mrożenie chleba to skuteczny sposób na ograniczenie marnowania żywności. Takie pieczywo można przechowywać w zamrażalniku nie dłużej niż przez 3 miesiące.
Źródło: earth.com