Czy rozwój technologii i dbanie o środowisko mogą iść w parze? Nowa, interaktywna strefa Samsunga w Centrum Nauki Kopernik wydaje się to potwierdzać
Nowoczesne technologie stanowią klucz do drzwi równowagi środowiskowej — twierdzi Samsung i Centrum Nauki Kopernik. Dowodem na trafność tej tezy ma być interaktywna strefa, którą od 26 października można zobaczyć w CNK zupełnie za darmo. Co się w niej znajduje?
31.10.2023 12:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ślad węglowy, zmiany klimatyczne, zła jakość powietrza, przesadne zużycie wody pitnej czy zanieczyszczenie rzek i oceanów. To jedynie kropla w morzu przykładów wyraźnego wpływu działalności człowieka na planetę. Aktywiści związani ochroną środowiska często podkreślają, że problem ten pogłębiają jeszcze nowoczesne technologie — pęd rozwoju, który narzucił sobie gatunek ludzki.
Ile jest w tym prawdy? Czy technologia — a raczej człowiek, który tchnął w nią życie — nie uznaje słów takich jak hamulec, bezpieczeństwo, pokora, odpowiedzialność? Nowa strefa w Centrum Nauki Kopernik, stworzona w wyniku partnerstwa centrum nauki z firmą Samsung, wydaje się temu przeczyć. Od 26 października możemy być naocznymi świadkami tego, że zrównoważony rozwój jest nie tylko konieczny, ale również jak najbardziej możliwy. Przełom? Tego nie wiemy. Dowód? Prawdopodobnie tak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Centrum Nauki Kopernik i Samsung prezentują nową interaktywną strefę
Nowy projekt Samsunga, partnera strategicznego Centrum Nauki Kopernik, to inspiracja do rozumienia świata i zasad, których przestrzeganie zdaje się być niezbędne do przetrwania planety i obecnego na niej życia. Gdybyśmy mieli określić misję tego przedsięwzięcia w dwóch słowach, brzmiałyby one: "odpowiedzialny rozwój". Samsung nie zachęca nas do porzucenia rozbudowy technologii, lecz wykorzystania jej do słusznego celu, którym w tym przypadku jest zadbanie o środowisko.
Według informacji podanych w newsroomie Samsunga nowa interaktywna strefa w CNK pokazuje sposoby marki na pokonanie ekologicznych problemów dotykających planetę. Odwiedzając wystawę, stajemy się naocznymi świadkami tego, że nowoczesne technologie zapewniają odpowiedzialność podczas całego cyklu istnienia produktu: od powstania po utylizację.
W strefie Samsunga stajemy się też partnerami w uczestniczeniu w zrównoważonym rozwoju poprzez korzystanie z aplikacji "SmartThings" i filtra do wychwytywania mikroplastiku podczas prania (który w innym przypadku dostanie się do oceanów). Poznamy zalety i tajemnice pilota solarnego SolarCell i zrozumiemy, jakie korzyści przynosi środowisku. Dorośli dowiedzą się, jak inteligentne technologie pozwalają oszczędzać energię, a najmłodsi — jak działa magnetyczny sorter.
Sztuczna inteligencja dla środowiska
Interaktywna strefa w CNK zahacza również o kwestię uczestniczenia w zrównoważonym rozwoju sztucznej inteligencji. Wspomniana wcześniej aplikacja SmartThings, która pozwala użytkownikowi na bieżące monitorowanie i zarządzenie zużyciem energii w swoim domu, została wyposażona w tryb AI, który całą pracę w tym zakresie wykonuje za nas. Wszystko po to, żeby pokazać, że dzięki nowoczesnym technologiom korzyści dla środowiska osiągniemy w sposób łatwy, przyjemny i nieinwazyjny.
Założony w 1969 roku, a od dwunastu lat będący partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik Samsung proponuje podjęcie dyskusji na temat tego, jak każdy z nas może dołożyć cegiełkę do wielkiej zmiany, jaką jest zapobiegnięcie katastrofie środowiskowej i podjęcie walki z jej rzekomą nieuchronnością. Takie założenie dobrze obrazuje nazwa rzeczonej strefy: Małe Kroki. Duża Zmiana.
Jest to jednocześnie tożsame z zasadami, którymi kieruje się Centrum Nauki Kopernik. Jak podkreślił Robert Firmhofer, dyrektor centrum:
- Dbałość o środowisko oraz współpraca to jedne z najważniejszych wartości Kopernika. [...] Strefa "Małe Kroki. Duża Zmiana" to doskonały przykład edukacji w temacie zrównoważonego rozwoju.