Czy można jeść 2 jajka dziennie? Dietetyk zdradza ile jajek powinno znaleźć się w zdrowej diecie
Pamiętacie jeszcze, jak kilkanaście lat temu lekarze ostrzegali nas przed jedzeniem jajek? Wszystko miało miejsce przez to, że jajka a dokładnie nadmiar ich spożycia odpowiada za odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, co miało prowadzić do zawału czy udaru. Eksperci mają jednak inne zdanie.
31.08.2022 17:46
Dziś wiemy, że poziom cholesterolu we krwi jest tylko w małym stopniu uzależniony od jajek. Natomiast wiele zależy od działania naszej wątroby, uwarunkowań genetycznych i całości naszej diety. Co oczywiście nie oznacza, że powinniśmy jeść tłusto, a jajka nie powinny stanowić podstawy naszej diety. Dbasz o swoje zdrowie? Sprawdź, ile jajek powinieneś jeść.
2 jajka dziennie to dużo?
To, że spożywanie cholesterolu pokarmowego z jaj jest powiązane z chorobami układu krążenia, jest przedmiotem wielu dyskusji od dziesięcioleci. Najnowsze normy żywienia mówią, że powinniśmy spożywać do 7 jajek tygodniowo. Jeśli chodzi o rozpoznanie choroby serca, cukrzycy, hiperlipidemii nie mamy na ten temat wystarczających danych.
Dlatego spożycie do 2 jajek dziennie będzie bezpieczne, ale zróbmy sobie czasami od nich „wolne” i postawmy na inny rodzaj białka. Dobrze sprawdzą się pasty na kanapki z roślin strączkowych, które warto spożywać minimum 2 razy w tygodniu. Najważniejsza jest różnorodność, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by jajka pojawiły się w naszej diecie. Mogą zaoferować nam bardzo dużo wartości odżywczych.
Dlaczego warto jeść jaja?
Przyjrzeliśmy się skrupulatnie tabeli, która przedstawia wartości odżywcze jajka. W 100 g jajka najwięcej składników pokarmowych znajdziemy w żółtku, białko ma ich nieco mniej. Dlatego najlepszym wyborem będzie zjedzenie go w całości. Jedno jajko dostarczy nam 70 kcal i aż ponad 6 g białka. Oprócz tego to źródło kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 i 6. Te kwasy są niezbędne do prawidłowej pracy naszego mózgu.
Jeśli chodzi o zawartość witamin w tym produkcie, to wszystko uzależnione jest od tego, jak hodowane są kury. Jeśli mają dostęp do wolnego wybiegu i światła słonecznego, to jajka będą ich pełne. W jajku znajdziemy między innymi wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk, selen, oraz witaminę C, B6, B12 i D.
Jeśli jesteś fanem jajek, mamy 23 genialne triki na ten produkt: