Do pierogów zawsze dodaję tę przyprawę. Farsz jest lepszy niż tradycyjny
Pierogi ruskie to absolutny klasyk polskiej kuchni. Chociaż farsz wydaje się być prostą sprawą, to jeden prosty dodatek sprawi, że będzie smakował jeszcze lepiej. Moja babcia robi tak od lat, a cała rodzina po prostu uwielbiam pierogi spod jej rąk.
Obok pierogów zdecydowanie nie da się przejść obojętnie. Skrywać w sobie mogą cały wachlarz różnych farszów: od mięsnego, przez kapustę z grzybami, soczewicę, na jagodach i twarożku na słodko kończąc. Prym wiodą jednak pierogi ruskie z farszem z ziemniaków, cebulki oraz twarogu. Moja babcia jest prawdziwą mistrzynią i nigdy nie jadłam tak dobrych, jak w jej domu. Postanowiłam podpytać ją o jej sposób na wyjątkowo smaczny farsz. Zdradziła, że poza sercem wkładanym w lepienie pierogów dla swoich bliskich, dodaje również niestandardową przyprawę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierogi ruskie
Chociaż w nazwie pojawia się słowo "ruskie", to z Rosją nie mają one za wiele wspólnego. Potrawa ta jest nazwana na cześć obszarów historycznych, które kiedyś były częścią Rzeczypospolitej, a dokładniej Rusi Kijowskiej i Rusi Białej. Obecnie jest to teren Ukrainy oraz Białorusi. W wielu ubogich wiejskich gospodarstwach mąka, ziemniaki i twaróg były głównymi składnikami w kuchni, więc pierogi ruskie szybko nabrało popularności i królują w naszej kuchni do dziś.
Przepis na pierogi ruskie
Składniki:
Ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- 300 ml gorącej wody,
- 1 płaska łyżka soli.
Farsz:
- 500 g ziemniaków,
- 500 g półtłustego twarogu,
- 1 duża cebula,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- sól i pieprz do smaku,
- olej rzepakowy do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki obieram, myję i gotuję w osolonej wodzie, aż będą miękkie. Ugniatam tłuczkiem i odstawiam do wystudzenia.
- Cebulę kroję w kostkę i podsmażam na rozgrzanym oleju, aż się zeszkli. Dodaję ją do wystudzonych ziemniaków.
- Dorzucam także twaróg, sól, pieprz oraz gałkę muszkatołową i dokładnie mieszam całość.
- Przesiewam mąkę, dodaję sól i zagniatam ciasto, wlewając stopniowo wodę. Rozwałkowuję i przy pomocy szklanki wycinam koła.
- Nakładam farsz i dokładnie zalepiam brzegi.
- Pierogi wrzucam porcjami na gotującą się, osoloną wodę. Gotuję przez ok. minuty od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię.
- Podaję z podsmażoną cebulką lub okrasą z boczku. Smacznego!