Dodaj do ciasteczek zamiast proszku do pieczenia. Babciny przepis jest niezawodny
Dziś wiele osób już o tym nie pamięta, ale w sklepach nadal można kupić nie tylko proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną. Inny dodatek lepiej sprawdza się do spulchniania kruchych ciasteczek, domowych herbatników i pierniczków. Rozpoznasz go po słodkawym smaku. W przypadku jasnych ciastek nada im lekko żółtego zabarwienia. Efekt spulchniania pozostaje na długi czas.
13.12.2024 20:23
Charakterystyczne ciastka o porowatej strukturze pamiętam z dzieciństwa. Miałam to szczęście, że babcia jeszcze wypiekała chleb w piecu opalanym drewnem. Kuchnia była wtedy sercem domu. W tym chlebowym piecu często rumieniły się amoniaczki, zazwyczaj posypane cukrem. Miska pełna tych ciastek towarzyszyła mi praktycznie przez całe wakacje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Amoniaczki – regionalne ciastka z Mazowsza
Kruche ciasteczka o porowatym wnętrzu były popularne na pograniczu Mazowsza i Podlasia jeszcze dwa pokolenia wstecz. Przepis na nie był powiązany z domowym wypiekiem chleba. Wykorzystując jeszcze rozgrzany piec, wstawiano szybkie ciasteczka, które w każdej chwili można było podać dla gości. Amoniaczki często miały kształt koła, ponieważ były wycinane przy pomocy zwykłej szklanki. Tylko w okolicy walentynek zamieniały się w serca. Przed wypiekiem ciastka smarowano żółtkiem i posypywano cukrem o grubej rafinadzie.
Skąd nazwa amoniaczki?
Środkiem spulchniającym ciastka jest węglan amonu, znany również jako "amoniak do pieczenia". To nieorganiczny związek chemiczny, który w wyniku ogrzewania w temperaturze 58 stopni Celsjusza wydziela niewielkie ilości amoniaku oraz dwutlenek węgla. Dzięki temu ciasto jest kruche i lekkie. Węglan amonu jest często stosowany jako alternatywa dla proszku do pieczenia. Jest bezpieczny dla zdrowia, pod warunkiem stosowania go w małych ilościach. Jednak należy uważać na bezpośredni kontakt proszku ze skórą, ponieważ może wywoływać reakcje alergiczne.
Amoniak vs. proszek do pieczenia
Obydwa dodatki służą do spulchniania ciasta, przy czym amoniak spożywczy jest używany tylko do kruchych ciastek i pierników. Zupełnie nie nadaje się do ciast wilgotnych. W przypadku muffinek o wiele lepiej spisze się proszek do pieczenia. Amoniak posiada charakterystyczny zapach i jest wyczuwalny w smaku ciasteczek. Proszek do pieczenia jest bardziej neutralny i nie pozostawia gorzkiego posmaku. Jednak ma taką wadę, że efekt spulchniania, który powoduje, nie jest trwały. Ciastka z amoniakiem są puszyste i chrupiące przez długi czas.
Przepis na tradycyjne amoniaczki
Składniki:
- 1 kg mąki, najlepiej typ 500,
- 3 jajka,
- 200 g cukru,
- 250 ml kwaśnej śmietany,
- 250 g masła,
- 30 g amoniaku.
Wykonanie:
- Rozpocznij od wymieszania jajek z amoniakiem. Pozostaw je na kilka godzin.
- Następnie ubij jajka mikserem na puszystą masę, dodając cukier.
- Dodaj mąkę, zimne masło i śmietanę. Zagnieć ręcznie na gładkie ciasto.
- Następnie rozwałkuj ciasto na cienkie placki.
- Wytnij kształty szklanką lub foremkami.
- Ułóż ciastka na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy, aby się nie posklejały.
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza na 20 minut. Wyjmij, kiedy ciastka nabiorą złocistego koloru.