Dodaj do pomidorówki. Nawet zimą będzie smakować jak ze świeżych warzyw
Świeżo zerwane pomidory prosto z krzaka mają niepowtarzalny aromat, którego nic nie jest w stanie zastąpić. Doskonale są tego świadomi miłośnicy klasycznej zupy pomidorowej, która w ich domach pełni rolę prawdziwej królowej obiadów. Ale jak podkreślić jej smak, zwłaszcza w zimie, kiedy do dyspozycji mamy jedynie koncentrat lub passatę ze sklepu?
12.01.2024 10:30
Trudno uzyskać tak intensywnie pomidorowy smak pomidorówki bez świeżych warzyw, ale nie jest to niemożliwe. Spośród dostępnych na sklepowych półkach produktów kilka może pomóc podkręcić smak zupy pomidorowej tak, że nawet zimą podbije kubki smakowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dodać do zupy pomidorowej, żeby miała lepszy smak?
Istnieje prosty sposób, dzięki któremu można osiągnąć intensywny i głęboki smak zupy pomidorowej, nawet bez dostępu do świeżych warzyw. Ten smak, który kojarzy się z ciepłym, parującym talerzem pełnym zupy u babci, można uzyskać na bazie produktów dostępnych w sklepie. Wystarczy zastosować mały trik kulinarny.
Zamiast tradycyjnego koncentratu, można użyć pomidorów w puszce, które zdecydowanie zwiększą intensywność smaku zupy. Dodatkowo warto dodać do niej słodkiej papryki mielonej. Te dwa składniki sprawią, że nawet najprostsza zupa pomidorowa zacznie smakować jak ta, którą jedliśmy latem.
Domowa zupa pomidorowa. Przepis
Składniki:
- 1 litr bulionu mięsnego lub na bazie warzyw,
- 1 puszka pomidorów całych lub krojonych,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 marchewka,
- kilka łyżek oliwy,
- szklanka kwaśnej lub słodkiej śmietany (w zależności od prefernecji),
- zioła (bazylia, papryka słodka i wędzona),
- sól i pieprz,
- makaron świderki lub ryż (opcjonalnie).
Przygotowanie:
- Na rozgrzanej oliwie podsmaż łyżeczkę papryki mielonej słodkiej i wędzonej, cały czas mieszając. Wystarczy kilkanaście sekund smażenia, jeśli papryka przypali się, nabierze mocno gorzkiego smaku.
- Do papryki dodaj pokrojoną w kostkę marchewkę i cebulę, a także przeciśnięty przez praskę czosnek. Zamieszaj całość i podlej niewielką ilością wody, by nic się nie przypaliło.
- Po minucie dodaj do warzyw pomidory z puszki. Całość zagotuj. Kiedy warzywa zmiękną, zblenduj całość.
- W drugim garnku podgrzewaj bulion. Zblendowane warzywa dodaj do gorącego bulionu. Zagotuj.
- Zupę możesz zabielić śmietaną (jeśli używasz kwaśnej śmietany, pamiętaj, by wcześniej ją zahartować).
- Zupę dopraw bazylią, solą i pieprzem. Podawaj z ryżem lub makaronem.