Dodaj do serka wiejskiego i zajadaj. Jelita będą chodzić jak w zegarku i zapomnisz o wzdęciach
Serek wiejski to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na śniadanie. Kilka prostych dodatków nie tylko poprawi smak, ale również pomoże podkręcić właściwości odżywcze.
Serek wiejski jest bogaty w białko, wapń, witaminy z grupy B, witaminę D oraz minerały takie jak fosfor i magnez. To jeden z lepszych produktów, jaki możemy wybrać na szybkie śniadanie. Jego delikatny smak i kremowa konsystencja sprawiają, że doskonale komponuje się z różnorodnymi dodatkami, od warzyw po owoce. Bartek Kulczyński, znany w sieci dietetyk i doktor technologii żywności i żywienia podpowiedział, co sprawdzi się najlepiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kremowa i energetyzująca owsianka kawowa z mleczną pianką
Inulina i serek wiejski
Naturalnie znaleźć ją można w cykorii, ale kupić ją można również w formie proszku. I to właśnie po taką formę najlepiej sięgnąć w czasie śniadania. Ma niemal neutralny, delikatnie słodki smak, który nie wpływa na serek wiejski. Może za to pomóc we wchłanianiu składników odżywczych, takich jak cynk i wapń. Jest także prebiotykiem, czyli rodzajem błonnika pokarmowego, który nie jest trawiony w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Dzięki temu trafia do jelit, gdzie pomaga utrzymać zdrowy mikrobiom, co z kolei przekłada się na lepszą pracę. Inulina zwiększa także objętość treści jelitowej poprzez wiązanie wody, co wspomaga regularne wypróżnienia i przeciwdziała zaparciom. To niepozorny składnik, który jest dobrym wsparciem dla jelit.
Badania sugerują, że inulina może korzystnie wpływać na osoby zmagające się z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Stanowi również wsparcie w obniżaniu wysokiego stężenia trójglicerydów. Bartek Kulczyński podpowiada, by do serka wiejskiego dodawać 5 g, czyli około jedną łyżeczkę i dokładnie wymieszać. Poza serkiem można dodać ją też do jogurtu, owsianki czy herbaty.
Postaw na olej lniany
Jeśli chcesz urozmaicić serek wiejski, dodaj do niego olej lniany, pomidory suszone oraz oregano. To nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe połączenie. Olej jest wsparciem dla serca i może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów. W ten sposób obniża ryzyko choroby serca i miażdżycy. Zmniejsza też stan zapalny w jelitach. Suszone pomidory to z kolei likopen, który dodatkowo wspiera układ krwionośny. Oregano podkreśli smak, ale również pomoże usuwać wolne rodniki, wspomaga trawienie i pomaga na niestrawność.
Zdrowe dodatki do serka wiejskiego
Aby serek był zdrowy, możesz dorzucić do niego posiekane orzechy włoskie. Poprawiają funkcjonowanie mózgu, dzięki czemu mamy lepszą pamięć i koncentrację.
Na słodko sprawdzi się także dodatek malin i kakao. Owoce są źródłem polifenoli, czyli antyoksydantów, które zapobiegają stanom zapalnym i opóźniają proces starzenia się organizmu. Kakao to z kolei wsparcie dla krążenia i mózgu. Możesz sięgnąć także po jabłko i cynamon. Cynamon pomaga obniżyć poziom cukru i ma działanie przeciwzapalne. Jabłka z kolei to witaminy i błonnik.