Dokucza ci poświąteczne przejedzenie? Zrób napar z 3 składników, a pożegnasz wzdęcia i gazy
Wzdęcia to nieprzyjemna dolegliwość, która może być wywołana przez wiele czynników. Niektóre z nich to błędy żywieniowe, stres, choroby jelit, nietolerancje pokarmowe czy zwyczajnie przejedzenie, pomieszanie wszystkiego z wszystkim, co nierzadko odbywa się podczas świąt. Wszystkie te elementy mogą przyczynić się do powstania napięcia i przepełnienia gazami w żołądku lub jelitach. Objawy towarzyszące wzdęciom to uczucie rozdęcia, ból, dyskomfort, a czasem nawet nudności.
02.04.2024 17:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć zazwyczaj w takich sytuacjach sięgamy po specyfiki dostępne w aptekach, to nie są one jedynym rozwiązaniem. Istnieją bowiem naturalne metody na złagodzenie tej krępującej dolegliwości. Jednym z nich jest spożywanie naparów z ziół, które mają korzystny wpływ na układ trawienny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świąteczne przejedzenie. Sięgnij po ten napar, a odczujesz ulgę
Mięta pieprzowa, koper włoski i rumianek to trzy zioła, które są szczególnie polecane w walce z wzdęciami. Napar z tych ziół można przygotować w domu i pić po każdym posiłku lub w razie potrzeby. Taki napój nie tylko pomoże pozbyć się wzdęć, ale także poprawi samopoczucie i ogólne zdrowie układu pokarmowego.
Przygotowanie naparu jest proste. Wystarczy zalać zioła wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem na około 8-10 minut. Po lekkim przestudzeniu napar jest gotowy do spożycia. Składniki potrzebne do przygotowania naparu to:
- 1 saszetka rumianku lub 1,5 g koszyczka rumianku,
- 1 saszetka kopru włoskiego lub 2 g owocu kopru włoskiego,
- 1 saszetka mięty pieprzowej lub 2 g suszonych liści,
- 2 szklanki wody.
Zioła na wzdęcia i gazy. Sięgaj po nie, jeśli czujesz dyskomfort
Mięta pieprzowa działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, co ułatwia usuwanie nadmiaru gazów. Ma też właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które zapobiegają rozwojowi niepożądanej flory bakteryjnej w jelitach. Dodatkowo mięta pieprzowa wspomaga trawienie tłuszczów i zapobiega nudnościom.
Koper włoski natomiast pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, co ułatwia trawienie i zapobiega zaparciom. Ma silne działanie wiatropędne, co oznacza, że ułatwia wydalanie gazów z jelit. Koper włoski łagodzi także skurcze żołądka i jelit oraz refluks.
Rumianek z kolei ma działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne i uspokajające. Pomaga przy bólach brzucha, niestrawności, zgadze i wzdęciach. Rumianek zwiększa też wydzielanie żółci, co poprawia trawienie tłuszczów.