Doskonale podkreśli smak gęsiny. Posłuchaj rad eksperta, a rodzina będzie pod wrażeniem
Mimo że mięso gęsi jest dostępne w sprzedaży praktycznie przez cały rok, to listopad jest w naszym kraju uważany za miesiąc nierozerwalnie związany z gęsiną. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Właśnie jesienią kończy się cykl hodowlany gęsi i ich mięso jest wtedy po prostu najsmaczniejsze.
09.11.2024 | aktual.: 12.11.2024 20:30
Mięso gęsi to wyjątkowy przysmak i produkt, który bez trudu można połączyć z winem. Mnogość tych połączeń jest bardzo duża, warto więc eksperymentować i bawić się połączeniami wina z różnymi odsłonami potraw, w skład których wchodzi gęsina. W zależności od rodzaju mięsa, sposobu przyrządzenia i przyprawienia, a na doborze sosu kończąc, można do niej podać naprawdę wiele różnych win.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najlepsze wino do gęsiny - jak wybrać?
Pasztet z gęsi jest dość popularnym produktem. W połączeniu z sosem z owoców – śliwek, żurawiny czy borówki – wzniesie się na wyższy poziom. Taki zestaw to idealne środowisko dla czerwonego wina o niskiej zawartości tanin i owocowym charakterze. Odmiana primitivo odnajdzie się w tym towarzystwie idealnie.
Nie mniej popularnym daniem jest pieczona gęś.
- Do tej potrawy szczególnie mocno rekomenduję hiszpańskie tempranillo. Elegencka i dojrzała reserva lub nieco młodsze i bardziej zawadiackie wino typu crianza z regionu Rioja będą według mnie świetnym wyborem. Równie dobrze pieczona gęś będzie komponowała się z włoskim winem z Piemontu, wytworzonym z odmiany nebbiolo - mówi Tomasz Potrzebowski, międzynarodowy Ekspert ds. Rozwoju Rynku Wina w Henkell Freixenet Polska.
Jeśli natomiast gęś jest podawana w towarzystwie pieczonych jabłek lub suszonych śliwek, warto wówczas takie danie skomponować z czerwonym winem z odmiany pinot noir. Do takiego wina doskonałym towarzystwem będą również pierogi z gęsiną.
Dla osób preferujących białe wino do pieczonej gęsi istnieją ciekawe alternatywy w postaci dobrego, wytrawnego niemieckiego rieslinga oraz alzackiej interpretacji gewurztraminera.
- W listopadzie nie można zapomnieć również o naszym polskim Winie Świętomarcińskim, które tradycyjnie doskonale łączy się z wszelkimi wariacjami na temat gęsiny. Ma je w swojej ofercie sporo rodzimych winnic - dodaje ekspert.