Taki dżem przygotowywała moja babcia. Zachwycała się nim cała rodzina
Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale również właściwy moment, by rozkoszować się smakiem sezonowych owoców. Można przygotować z nich rozmaite przetwory. Tym razem mamy dla was fantastyczny przepis na dżem morelowy. To idealny, letni przysmak na zimowe dni. Jak przygotować taki dżem i w czym tkwi jego wyjątkowość?
02.08.2023 16:24
Świeże sezonowe owoce są dostępne przez krótki okres w ciągu roku. Istnieje jednak sposób na to, by cieszyć się ich smakiem zdecydowanie dłużej. Wystarczy, że przygotujesz przetwory dla całej rodziny, które będziesz mógł wyjąć ze spiżarni w czasie zimy — akurat, gdy będziesz miał ochotę na smaczne śniadanie z letnimi owocami w roli głównej. Sezon na morele w pełni, warto więc poznać przepis na dżem z moreli. Nie tylko świetnie smakuje i jest przedłużeniem trwającego lata, ale również nadaje się nie tylko do pieczywa, ale także do mięs.
Dżem morelowy — w czym tkwi jego wyjątkowość?
Przed przystąpieniem do pracy, związanej z przygotowaniem tego dżemu, dobrze jest poznać właściwości dżemu morelowego i sekret jego smaku. Dżem morelowy wyróżnia się swoim wyjątkowym smakiem i bogactwem aromatu. Jest to połączenie słodkości dojrzałych moreli i dodatku cukru, które tworzą doskonałą harmonię smakową.
To idealna propozycja dla miłośników słodkich przekąsek i wyśmienity dodatek do pieczywa, naleśników czy placków. Jego prostota i naturalność sprawiają, że dżem z moreli jest niezastąpiony w śniadaniowych rytuałach i doskonałym towarzyszem w codziennych smakowych przyjemnościach.
Przepis na dżem morelowy — jak przygotować ten przysmak lata?
Gdy chcesz poznać przepis na dżem morelowy, to wiedz, że jest to niezwykle prosty w przygotowaniu przysmak, który zachwyci całą twoją rodzinę. Jego spożycie zimą będzie czymś wyjątkowym. W związku z tym, że sezon na morele tuż-tuż, to już dziś sięgnij po sprawdzoną recepturę.
Składniki:
- 1 kg cukru,
- 2 kg moreli,
- pół szklanki soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
- Umyj, osusz, pokrój na połówki i następnie usuń pestki z moreli. Te najtwardsze owoce odłóż na bok i dodaj je pod sam koniec gotowania.
- Wsyp cukier do garnka, dodaj sok z cytryny i morele i wszystko dokładnie wymieszaj.
- Gotuj na małym ogniu do momentu, aż morele się rozpadną, a syrop stanie się szklisty. Włóż do garnka te najtwardsze morele. Pamiętaj, by regularnie mieszać morele, aby zapobiec przypaleniu moreli.
- Gorący dżem morelowy przełóż do wyparzonych słoików i pasteryzuj przez około 30 minut.