PrzepisPrzekąskiDziadek pokazał mi, jak zrobić kiszoną kapustę. Z jego przepisu zawsze wychodzi chrupiąca

Dziadek pokazał mi, jak zrobić kiszoną kapustę. Z jego przepisu zawsze wychodzi chrupiąca

Kapusta kiszona z tego przepisu zawsze wychodzi chrupiąca
Kapusta kiszona z tego przepisu zawsze wychodzi chrupiąca
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
21.10.2023 15:27, aktualizacja: 21.10.2023 17:31

Kapusta kiszona znów wyszła za miękka? To, że warzywo traci chrupkość w procesie fermentacji, nie jest rzadkim zjawiskiem, zwłaszcza kiedy kapusta mieszana jest z marchewką. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo uniknąć tej przykrej niespodzianki. Wystarczy zapamiętać jedną ważną zasadę.

Dziadek od zawsze wiedział, jak obchodzić się z kiszonkami. Czy ogórki, czy kapusta - spod jego ręki zawsze wychodziły idealnie chrupiące i przepyszne. Miał na to swoje patenty. Jednak to, co zawsze podkreślał i wskazywał jako najważniejsze, to trzymanie się proporcji. I mowa tutaj nie tylko o solance. Okazuje się bowiem, że dodając marchewkę do kiszonej kapusty łatwo o przesadę, co skutkować może wybitnie miękką i pozbawioną chrupkości kiszonką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego kiszona kapusta jest miękka?

Istnieje kilka powodów stojących za miękką kapustą kiszoną. Wśród nich wymienia się zbyt cienko pokrojone warzywo czy przechowywanie kiszonej kapusty w nieodpowiedniej temperaturze. W tym pierwszym przypadku chodzi o to, by szatkować kapustę w paski o szerokości 3-5 mm, ale nie mniejszej. Im cieniej poszatkowana, tym większe prawdopodobieństwo, że zamieni się w kapuścianą masę i utraci chrupkość.

Bakterie odpowiedzialne za proces fermentacji aktywują się w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. Warto o tym pamiętać, ponieważ odstawiając słoiki z kapustą do kiszenia w chłodne miejsce, sprawimy jedynie, warzywo stanie się miękkie oraz nabierze nieprzyjemnego smaku i zapachu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kapusta kiszona staje się miękka również przez zbyt dużą ilość... marchewki. Jeśli kisicie kapustę z dodatkiem tego warzywa, nie przesadzajcie. Zbyt duża ilość marchewki w kiszonce zaburza proporcje, wskutek czego kapusta nie jest w stanie wypuścić tyle soku, ile potrzebne jest do ukiszenia całości. Najlepiej trzymać się zasady: 1 kg kapusty - 100 g marchewki.

Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością marchewki w kiszonce
Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością marchewki w kiszonce© Pixabay

Chrupiąca kiszona kapusta z marchewką. Przepis

Składniki:

 • 3 kg kapusty białej,
 • 300 gramów marchewki,
 • 50 g soli kamiennej niejodowanej.

Przygotowanie:

 1. Kapustę poszatkuj, a marchew zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
 2. Warzywa przełóż do dużej miski, zasyp solą i ugnieć.
 3. Miskę z warzywami przykryj i odstaw na 5 godzin. Co jakiś czas przemieszaj i ugnieć zawartość miski tak, by kapusta puściła jak najwięcej soku.
 4. Warzywa przełóż do wyparzonych słoików. Pamiętaj, by wkładać je partiami, dociskając mocno każdą warstwę. Zostaw nieco miejsca między kapustą a nakrętką - kapusta podczas fermentacji podniesie się. Co ważne, kapusta powinna być przykryta sokiem.
 5. Słoiki zamknij nakrętkami, ale nie zakręcaj ich.
 6. Na początku przechowuj kapustę w temperaturze pokojowej - ok. 20 st. C przez ok. 10 dni.
 7. W ciągu 2-3 dni kapusta zwiększy swoją objętość. Wyparzoną końcówką drewnianej łyżki przebij kapustę, by odprowadzić z niej gazy. Od tego momentu, raz dziennie ugniataj kapustę wyparzoną drewnianą łyżką, pamiętając, by kapusta cały czas była zakryta wydzielanym sokiem.
 8. Kiedy kapusta będzie już ukiszona, zakręć mocno słoiki i przełóż je w chłodne miejsce, na przykład do zimnej piwnicy.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także