PoradyTen barwnik z owadów jest niezwykle popularny w przemyśle spożywczym. W jakich produktach można go znaleźć?

Ten barwnik z owadów jest niezwykle popularny w przemyśle spożywczym. W jakich produktach można go znaleźć?

Adobe Stock
Adobe Stock
19.04.2023 22:00, aktualizacja: 20.04.2023 01:36

Jadalne owady to w ostatnim czasie dość głośny temat. Można je znaleźć w wielu produktach spożywczych, a wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Z pewnością, nawet nie zdajesz sobie sprawy, że owady w produktach spożywczych funkcjonują już od dawną. Świetnym przykładem jest tu barwnik E120, czyli koszenila, która jest określana również jako kwas karminowy.

Czy podczas zakupów twoją uwagę przyciągają te intensywnie czerwone produkty? Na pewno, są to produkty, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem dzieci. A czy wiesz, że większość takich produktów jest dodatkowo barwiona, poprzez wykorzystanie barwnika E120. To dość popularna koszenila, czy kwas karminowy. Czym jest koszenila, do czego się ją wykorzystuje i czy jest bezpieczna dla zdrowia? Postanowiliśmy to sprawdzić.

E120 - popularny barwnik spożywczy. Czym jest koszenila?

Czy wiesz, że spożywasz jadalne owady i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy? Popularnym przykładem jest to koszenila (barwnik E120), który stosuje się w przemyśle spożywczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym.

Kwas karminowy to tak naprawdę ciemnoczerwony barwnik pochodzenia zwierzęcego. Pozyskuje się go z owadów - czerwców kaktusowych. Do jednego produktu koszenili wykorzystuje się aż 155 tysięcy owadów, które hoduje się na plantacjach lub zbiera na wolności. Zabija się je wysoką temperaturą i następnie poddaje suszeniu.

Czerwce kaktusowe - Pyszności; Foto canva.com
Czerwce kaktusowe - Pyszności; Foto canva.com

Wysuszone i sproszkowane owady ekstrahuje się przy pomocy ekstrakcji ciało stałe-ciecz, poprzez wykorzystanie gorącej wody. E120 odparowuje się do uzyskania suchej masy, która jest gotowym barwnikiem. Warto podkreślić, że koszenila bardzo często jest mylona z barwnikiem E124. O ile kwas karminowy jest barwnikiem pochodzenia naturalnego, to już czerwień koszenilowa to substancja, którą zalicza się do syntetycznych barwników azowych.

Koszenila (E120) - najważniejsze właściwości

Jakie właściwości ma barwnik E120? Koszenila to barwnik pochodzenia naturalnego, który jest rozpuszczalny w wodzie. Co ważne, wraz z upływem czasu, pod wpływem czynników atmosferycznych i czynników utleniających nie ulega żadnej degradacji, przez co zabarwione nim produkty przez dłuższy czas utrzymują swój intensywny czerwony kolor. Dlatego też, ten popularny barwnik spożywczy stosuje się aż w tylu gałęziach przemysłu, nie tylko spożywczego.

Kwas karminowy - w jakich produktach występuje i czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Zastanawiasz się, jakie jest zastosowanie E120 i czy jego spożywanie jest bezpieczne dla zdrowia? Koszenilę wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. W przypadku produktów spożywczych, kwas karminowy dodaje się do barwienia jogurtów, deserów, lodów, marynat do mięs, sosów, napojów gazowanych czy przetworów. Koszenila w przemyśle kosmetycznym ma zastosowanie w produkcji szamponów, kredek do ust, tuszów do rzęs czy cieni do powiek. W przemyśle farmaceutycznym dodaje się ją do leków i suplementów diety.

Żelki czerwone - Pyszności; Foto Canva.com
Żelki czerwone - Pyszności; Foto Canva.com

A czy barwnik E120 jest bezpieczny? Warto podkreślić, że koszenila u niektórych osób nadwrażliwych może wywołać reakcje alergiczne, a nawet wstrząsy anafilaktyczne. Nie powinny spożywać koszenili osoby uczulone na salicylany, a także astmatycy.

Zobacz, jak zrobić pyszną pizzę na podpłomyku. Idealna dla zapracowanych:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także