Ten barwnik z owadów jest niezwykle popularny w przemyśle spożywczym. W jakich produktach można go znaleźć?
Jadalne owady to w ostatnim czasie dość głośny temat. Można je znaleźć w wielu produktach spożywczych, a wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Z pewnością, nawet nie zdajesz sobie sprawy, że owady w produktach spożywczych funkcjonują już od dawną. Świetnym przykładem jest tu barwnik E120, czyli koszenila, która jest określana również jako kwas karminowy.
19.04.2023 | aktual.: 20.04.2023 01:36
Czy podczas zakupów twoją uwagę przyciągają te intensywnie czerwone produkty? Na pewno, są to produkty, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem dzieci. A czy wiesz, że większość takich produktów jest dodatkowo barwiona, poprzez wykorzystanie barwnika E120. To dość popularna koszenila, czy kwas karminowy. Czym jest koszenila, do czego się ją wykorzystuje i czy jest bezpieczna dla zdrowia? Postanowiliśmy to sprawdzić.
E120 - popularny barwnik spożywczy. Czym jest koszenila?
Czy wiesz, że spożywasz jadalne owady i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy? Popularnym przykładem jest to koszenila (barwnik E120), który stosuje się w przemyśle spożywczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym.
Kwas karminowy to tak naprawdę ciemnoczerwony barwnik pochodzenia zwierzęcego. Pozyskuje się go z owadów - czerwców kaktusowych. Do jednego produktu koszenili wykorzystuje się aż 155 tysięcy owadów, które hoduje się na plantacjach lub zbiera na wolności. Zabija się je wysoką temperaturą i następnie poddaje suszeniu.
Wysuszone i sproszkowane owady ekstrahuje się przy pomocy ekstrakcji ciało stałe-ciecz, poprzez wykorzystanie gorącej wody. E120 odparowuje się do uzyskania suchej masy, która jest gotowym barwnikiem. Warto podkreślić, że koszenila bardzo często jest mylona z barwnikiem E124. O ile kwas karminowy jest barwnikiem pochodzenia naturalnego, to już czerwień koszenilowa to substancja, którą zalicza się do syntetycznych barwników azowych.
Koszenila (E120) - najważniejsze właściwości
Jakie właściwości ma barwnik E120? Koszenila to barwnik pochodzenia naturalnego, który jest rozpuszczalny w wodzie. Co ważne, wraz z upływem czasu, pod wpływem czynników atmosferycznych i czynników utleniających nie ulega żadnej degradacji, przez co zabarwione nim produkty przez dłuższy czas utrzymują swój intensywny czerwony kolor. Dlatego też, ten popularny barwnik spożywczy stosuje się aż w tylu gałęziach przemysłu, nie tylko spożywczego.
Kwas karminowy - w jakich produktach występuje i czy jest bezpieczny dla zdrowia?
Zastanawiasz się, jakie jest zastosowanie E120 i czy jego spożywanie jest bezpieczne dla zdrowia? Koszenilę wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. W przypadku produktów spożywczych, kwas karminowy dodaje się do barwienia jogurtów, deserów, lodów, marynat do mięs, sosów, napojów gazowanych czy przetworów. Koszenila w przemyśle kosmetycznym ma zastosowanie w produkcji szamponów, kredek do ust, tuszów do rzęs czy cieni do powiek. W przemyśle farmaceutycznym dodaje się ją do leków i suplementów diety.
Sprawdź: Ten króciutki kod oznacza mąkę ze świerszczy. Tylko spojrzysz i wiesz, czy produkt ją zawiera
A czy barwnik E120 jest bezpieczny? Warto podkreślić, że koszenila u niektórych osób nadwrażliwych może wywołać reakcje alergiczne, a nawet wstrząsy anafilaktyczne. Nie powinny spożywać koszenili osoby uczulone na salicylany, a także astmatycy.
Zobacz, jak zrobić pyszną pizzę na podpłomyku. Idealna dla zapracowanych: