Gołąbki po poznańsku. Zrobisz o wiele szybciej niż klasyczne, a są jeszcze lepsze
Gołąbki to jeden z obiadów, który uwielbiają niemal wszyscy. O ile ustawia się zawsze kolejka po dokładkę, o tyle chętnych do przygotowania trochę brakuje, bo to pracochłonne danie. Inaczej jest jednak w przypadku gołąbków poznańskich, które idealnie sprawdzą się nawet wtedy, gdy nie masz za dużo czasu na gotowanie.
22.08.2024 | aktual.: 22.08.2024 09:21
Jedni nie wyobrażają sobie gołąbków z farszem innym niż ryż i mięso, inni wybierają ziemniaki lub kaszę i grzyby. Gołąbki po poznańsku to jednak zupełnie inna bajka, bo nie ma tutaj mowy o zawijaniu. Dlaczego mówi się, że są po poznańsku? Być może chodzi o pragmatyzm mieszkańców tej części Polski lub po prostu zwykłą kreatywność osoby, która puściła ten przepis w świat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na gołąbki bez zawijania
Gołąbki po poznańsku, gołąbki bez zawijania, gołąbki babuni - nazw na to danie jest całkiem sporo. Bez względu na to, jak je nazywasz, chętnych na jedzenie nigdy nie brakuje.
Charakteryzująca się tym, że farsz nie jest zawijany w liście kapusty. W tej wersji kapusta jest posiekana i dodana bezpośrednio do mięsa, co znacznie ułatwia i skraca czas przygotowania.
Gołąbki po poznańsku
Gołąbki po poznańsku smakują wyjątkowo i są znacznie prostsze do przygotowania niż ich tradycyjne odpowiedniki. Kiedy tylko pojawiają się na stole, wszyscy zacierają ręce i od razu sięgają po widelce.
Składniki:
- pół kapusty włoskiej,
- 500 g mięsa mielonego,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 jajka,
- 300 g gotowanego ryżu,
- 2 szklanki passaty pomidorowej,
- 1 szklanka wody,
- 2 liście laurowe,
- 2 ziarenka ziela angielskiego,
- sól i pieprz do smaku,
- mąka pszenna do panierowania,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Kapustę poszatkuj i obgotuj w osolonej wodzie z dodatkiem liścia laurowego. Następnie odlej wodę i odstaw kapustę do ostudzenia.
- W dużej misce połącz ugotowaną kapustę, ryż, mięso mielone i jajka.
- Dodaj startą na tarce cebulę oraz przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Dopraw solą i pieprzem, i całość dokładnie wymieszaj.
- Z powstałej masy uformuj małe kotleciki i obtocz je w mące pszennej. Na głębokiej patelni rozgrzej olej i podsmaż gołąbki z każdej strony do momentu, aż nabiorą złotego koloru.
- Na patelnię wlej passatę pomidorową oraz wodę. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie.
- Gotuj gołąbki pod przykryciem na małym ogniu przez ok. 15 minut.
Podawaj gołąbki z ziemniakami, kaszą lub pieczywem. Sos po duszeniu będzie idealnie pasował jako dodatek. Smacznego!