PrzepisZupyMoja babcia to mistrzyni rosołu. Odkąd gotuję według jej przepisu, wychodzi idealny

Moja babcia to mistrzyni rosołu. Odkąd gotuję według jej przepisu, wychodzi idealny

Rosół to absolutny klasyk wśród polskich zup. Towarzyszy nam niemal zawsze w czasie rodzinnych, niedzielnych obiadów czy imprez okolicznościowych, a niejedna mama gotowała wielki gar tej zupy jako remedium na przeziębienie lub syndrom dnia poprzedniego. Mimo to wiele osób wciąż boryka się z problemem, jak go przyrządzić, aby był smaczny.

Rosół - Pyszności
Rosół - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | gbh007

07.05.2024 12:47

W mojej rodzinie niekwestionowaną królową rosołu jest moja babcia. Robi tę zupę niemal co tydzień i nigdy nie zdarzyło się, aby była niesmaczna. W jej garnku próżno szukać kostek i płynów, których zadaniem ma być sztuczne podbicie smaku. Wyjątkowy aromat rosołu mojej babci to rezultat kilku prostych i naturalnych trików. Od kiedy robię go według jej instrukcji, wychodzi po prostu idealny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić idealny rosół?

W swoim kuchennym repertuarze dobrze jest mieć sprawdzony przepis na rosół. Nie tylko uleczy smutki, ale również pozwoli wrócić myślami do dzieciństwa. Dobry rosół to tak naprawdę prosty przepis, który ma kilka pozornie drobnych wskazówek. Zacznij od wyboru odpowiedniego mięsa. Podstawą jest to, aby było jak najlepszej jakości. Tłusta, wiejska kura od sprawdzonego źródła nada mu głęboki smak i aromat, którego nie da się uzyskać z gotowych kostek rosołowych czy uniwersalnej przyprawy.

Tak robię rosół na święta.
Tak robię rosół na święta.© Adobe Stock

Jeśli jednak nie masz dostępu do wiejskiego drobiu, nic straconego, bo nawet ze sklepowego mięsa można wyczarować pyszną zupę. Pamiętaj tylko, aby wybrać świeży produkt o ładnej, różowej barwie skóry i jędrnym mięsie. Unikaj mrożonych kawałków, które po rozmrożeniu stracą smak i aromat.

Postaw na warzywa

Nie ma rosołu bez dużej ilości warzyw. Włoszczyznę najlepiej dorzucić po ok. godzinie gotowania się mięsa (na wolnym ogniu). Marchewka, pietruszka, seler i por to obowiązkowe pozycje na liście zakupów. Pamiętajmy jednak o umiarze - nadmiar marchewki może sprawić, że rosół będzie zbyt słodki. Do zupy dorzucić można także kawałek włoskiej kapusty, całego pomidora, kawałek kalafiora czy też ząbek lub dwa czosnku.

Rosół
Rosół© Adobe Stock | Ark

Sekretem mojej babci jest opalona cebula. To właśnie ona dodaje wywarowi smaku i sprawia, że rosół jest złocisty. Wiele osób rezygnuje z tego dodatku - coraz popularniejsze stają się płyty indukcyjne. Opalanie cebuli do rosołu na płycie indukcyjnej jest możliwe i jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.

Przyda się solidna patelnia, najlepiej z teflonową powłoką. Rozgrzej ją mocno, posmaruj cienko olejem (najlepiej przy pomocy silikonowego pędzelka) i wrzuć przekrojoną na pół cebulę. Poczekaj kilka minut, aż cebula się zrumieni i lekko skarmelizuje. Następnie przewróć ją na drugą stronę i opalaj przez kolejne kilka minut, aż również ta strona nabierze złocistego koloru.

Nie zapomnij o przyprawach

Rosół musi być dobrze przyprawiony. Moja babcia do wywaru wrzuca zawsze solidną ilość lubczyku - wiosną i latem prosto z ogródka, jesienią i zimą z zamrożonych zapasów. Poza tym w garnku ląduje również ziele angielskie, pieprz ziarnisty i liście laurowe. Sól moja babcia dodaje niemal na koniec gotowania, aby nie przedobrzyć z tym smakiem.

Zawsze zostawiam odrobinę i gdy gotuję rosół, dorzucam do niego. Nie potrzeba maggi
Zawsze zostawiam odrobinę i gdy gotuję rosół, dorzucam do niego. Nie potrzeba maggi© Adobe Stock | Wedding photographer www.photovs.com photovs@gmail.com

Rosół powinien gotować się wolno, na małym ogniu, jedynie pyrkając. Po 4 godzinach wywar jest już gotowy. Smacznego!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Wybrane dla Ciebie