NewsyGrillowanie na balkonie. Zobacz, jak to robić, by nie otrzymać sporego mandatu

Grillowanie na balkonie. Zobacz, jak to robić, by nie otrzymać sporego mandatu

Grillowanie na balkonie
Grillowanie na balkonie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Regina Foster
14.04.2024 10:45

Wraz z piękną pogodą za oknem rozpoczął się sezon grillowy. Nie wszyscy jednak mają możliwość ruszyć w plener, dlatego planują grillowanie na balkonie. Tylko czy to jest legalne? Czy za smażenie kiełbasy na grillu ustawionym w takim miejscu grozi wysoki mandat?

Choć do majówki zostało jeszcze trochę czasu, to dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, sezon grillowy w tym roku mógł ruszyć znacznie wcześniej. I nie ma co ukrywać, że na ten moment czekało sporo Polaków. Wspólnie spędzony czas przy pysznym jedzeniu na świeżym powietrzu to gotowa recepta na udany dzień. 

Z drugiej strony należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby taka forma wypoczynku nie zakończyła się nieprzyjemnymi i poważnymi konsekwencjami. Kwestia ta dotyczy również grillowania na balkonie. Czy jest to w ogóle możliwe bez ryzyka otrzymania kary? A jeśli tak, to w jakich warunkach?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grillowanie na balkonie 

Sporo część miłośników grillowania, zamiast wybrać się w plener, spędza czas na prywatnym balkonie. Należy jednak pamiętać, że decydując się na taki krok, należy postępować zgodnie z zasadami. W przeciwnym wypadku nie dość, że możemy narazić się na spory mandat, to możemy stworzyć jawne zagrożenie dla siebie i swoich sąsiadów. Dlatego też do tematu należy podejść z głową i przede wszystkim przestrzegać obowiązujących norm. 

W tym miejscu należy wspomnieć o Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku, które dotyczy ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych oraz terenów. W dokumencie tym wskazano, że zabronione jest rozpalanie ognia w miejscach, gdzie może dojść do zapalenia materiałów palnych. Kwestia ta dotyczy również sąsiadujących obiektów. Tym samym korzystanie z tradycyjnego grilla węglowego na balkonie nie powinno mieć miejsca.

"W przypadku, gdy ogień rozprzestrzeni się poza grill, wielbicielowi kiełbaski może grozić do 12 lat więzienia i zarzut przestępstwa sprowadzenia katastrofy" — czytamy na stronie Dziennika Gazety Prawnej. 

Jak podaje wspomniany wyżej portal, samo stworzenie zagrożenia pożarowego może zakończyć się mandatem w wysokości 500 zł

Warto pamiętać również o wewnętrznych przepisach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które również bardzo często regulują tego typu kwestie. Należy się z nimi zapoznać i postępować zgodnie z ustalonymi zasadami. 

Polacy uwielbiają grillować
Polacy uwielbiają grillować© Adobe Stock | Dar1930

A co z grillem elektrycznym?

Czy to oznacza, że grillowanie na balkonie jest zupełnie niemożliwe? Niekoniecznie. Zwolennicy balkonowego pieczenia kiełbasek mają bowiem alternatywę, czyli grill elektryczny. Jednak także należy go używać zgodnie z obowiązującymi zasadami. Przede wszystkim urządzenia nie można zostawić bez nadzoru osoby dorosłej. Po drugie, grill należy umieścić w bezpiecznej odległości zarówno od materiałów palnych, elementów dekoracyjnych, jak i innych części wyposażenia. 

Ważną kwestią jest również umiejętne grillowanie — w taki sposób, by nie było ono uciążliwe dla sąsiadów. Huczne imprezy do białego rana odpadają już na samym starcie. Jak sam widzisz, możliwe jest grillowanie na balkonie, ale w ściśle określonych warunkach. Należy ich przestrzegać za każdym razem, by nie narażać siebie, współbiesiadników czy sąsiadów na niebezpieczeństwo.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także