Grzyby wsadzam w słoiki bez octu. Mam zapas na zimę bez obaw, że się zepsują
Jeśli szukasz sposobu na utrzymanie smaku świeżych grzybów przez dłuższy czas, ten przepis jest dla ciebie. Moje grzyby przechowywane w solance niemal smakują jak dopiero co zebrane. Można je użyć do sosów lub zup, wystarczy je dokładnie przepłukać przed użyciem. Ważne jednak, aby trzymać się proporcji składników do mikstury solankowej.
19.10.2024 | aktual.: 21.10.2024 15:23
Przechowywanie grzybów przez mrożenie lub pasteryzację jest popularnym sposobem na zachowanie ich świeżości. Grzyby w solance jednak mają jeszcze bardziej intensywny smak niż mrożone, co sprawia, że są pyszne w smaku i jednocześnie mają zwartą strukturę.
Do tego przepisu możecie wykorzystać różne rodzaje grzybów według własnych preferencji. Doskonale sprawdzą się tutaj podgrzybki, borowiki, kurki czy maślaki. Są niezwykle wartościowe w kuchni, szczególnie zimą, gdy na przykład chcesz przygotować makaron z sosem grzybowym lub pyszną zupę grzybową. Polecam zrobić kilka słoików, aby zawsze mieć je pod ręką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na grzyby w solance
Nie wymaga wielu składników, więc nawet jak spontanicznie przyniesiesz z lasu grzyby, to składniki na solankę na pewno masz w domu. Na 1 kg ulubionych grzybów potrzebujesz 500 ml wody, kilka listków laurowych i 20 g soli.
Przygotowanie:
- Grzyby dokładnie oczyść i umyj. Pokrój je na kawałki.
- Włóż pokrojone grzyby do garnka, zalej wodą i zagotuj. Gotuj przez 10-15 minut, a następnie odcedź i przełóż do wyparzonych słoików.
- Zagotuj 500 ml wody z solą i listkami laurowymi.
- Zalej grzyby solanką i zakręć słoiki.
- Pasteryzuj słoiki przez gotowanie ich przez 30 minut.