Borowiki wyrosną na twoim parapecie. Musisz zrobić 2 proste rzeczy
Lubisz grzyby i często używasz ich w swojej kuchni? Już za moment dowiesz się, jak w szybki i prosty sposób wyhodować na własnym parapecie przepyszne borowiki.
30.09.2023 13:30
Uwielbiam okres letnio-jesienny, kiedy wybierając się na spacer po lesie, można wrócić z całą masą grzybów. Niestety na takie wyprawy nie zawsze pozwala zarówno pogoda, jak i mała ilość wolnego czasu. Znam jednak skuteczne rozwiązanie, które sprawdzi się w tym przypadku wręcz idealnie.
Aby zjeść przepyszne grzyby, nie będziesz musiał wychodzić nawet z domu. Jednocześnie grzyby będziesz miał cały czas pod ręką, na swoim parapecie. Jak to jest możliwe?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowa hodowla grzybów
Wiem, że słysząc o domowej hodowli grzybów, pewnie na myśl przyszły ci od razu pieczarki. Jest to najbardziej popularny rodzaj grzybów uprawianych w domowych warunkach. Jak się jednak okazuje, wybór grzybów do uprawy jest dużo większy. Trzeba tylko wiedzieć, jak zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju. I tym się właśnie dzisiaj zajmiemy.
W głównej roli wystąpią dziś szlachetne borowiki, które nie dość, że genialne smakują, to jeszcze mają piękny aromat. Tym samym nadają się do wielu potraw. Możesz przygotować i podać je w wersji duszonej, pieczonej, gotowanej na parze, marynowanej, jak i smażonej. To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Okazuje się bowiem, że borowiki są cennym źródłem witamin i minerałów. Wspomnieć należy tu o witaminie D i B, selenie, żelazie oraz potasie. W borowikach nie brakuje również białka oraz błonnika. Jednocześnie są to grzyby niskokaloryczne.
Jak uprawiać borowiki na parapecie?
Skoro już wiesz, jak wiele cennych i ważnych wartości drzemie w borowikach, czas przejść do sprawdzonego patentu na domową uprawę przepysznych grzybów. I już z góry zaznaczam, nie jest to trudne zadanie. Dlatego na pewno sobie z nim poradzisz.
Po pierwsze, potrzebujesz trzech rzeczy. Oczywiście nie obejdzie się bez borowików. Wystarczą już dwie-trzy sztuki, ale pamiętaj, muszę być to dojrzałe okazy. Kolejny ważny produkt znajdziesz w kuchni, a są nim świeże drożdże. Potrzebujesz dokładnie 60 g. Ostatnim elementem dzisiejszej układanki jest 5 litrów wody.
Na początek zmiel borowiki. Następnie połącz je ze świeżymi drożdżami oraz wodą. Przykryj szczelnie pojemnik z powstałą mieszanką i odstaw ją na 12 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie dodaj do mikstury dodatkowo ok. 10 litrów wody, po czym rozlej ją w doniczkach, w których mają pojawić się borowiki.
Do doniczki z ziemią możesz też dodać trochę kory, liści lub igieł z drzew, aby spróbować odtworzyć jak najbardziej naturalne środowisko dla borowików w domowym zaciszu. Pierwsze oznaki rosnących grzybów powinieneś zauważyć po 2-3 tygodniach.