Ile można przechowywać ryby w zamrażarce? Wiele osób popełnia błąd
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia Polacy powinny spożywać ryby 2 razy w tygodniu. Według badań, korzyści wynikające z wartości odżywczych ryb przewyższają wady związane z możliwym zanieczyszczeniem mięsa. Jednak im dalej od morza, tym dostęp do świeżej ryby jest coraz bardziej ograniczony. Pozostaje mrożenie, jednak warto zrobić to z głową.
25.10.2024 13:01
Przechowywanie ryb w zamrażarce znacznie wydłuża ich czas przydatności do spożycia. Jednak okazuje się, że różne rodzaje ryb mają różne wymagania. Tłuste ryby morskie możesz trzymać w zamrażarce tylko przez 2-3 miesiące. Inaczej jest w przypadku ryb chudych, a jeszcze innymi zasadami rządzi się mrożenie gotowych potraw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęstsze błędy przy mrożeniu ryby
Na utratę wartości odżywczych i walorów smakowych ryby największy wpływ mają nieodpowiednie opakowania. Zwykłe woreczki śniadaniowe nie nadają się do przechowywania produktów spożywczych w zamrażalniku. Opakowanie musi być szczelne.
Najbezpieczniejsze są produkty pakowane próżniowo. Do mrożenia ryb sprawdzą się również pudełka lub woreczki strunowe przeznaczone do przechowywania żywności w temperaturze do -18 stopni Celsjusza.
Drugim najczęstszym błędem jest mrożenie nieświeżych produktów. Mrożenie nie uratuje ryby, która leży w lodówce już od trzech dni. Nie można też ponownie zamrażać już raz rozmrożonych produktów.
Jak długo przechowywać mrożoną rybę?
Amerykańska Agencja Żywności i Leków podaje konkretne informacje (za: dietetycy.org.pl): chude ryby mogą być zamrożone przez 6-8 miesięcy, tłuste ryby – 2-3 miesiące, ryby wędzone – maksymalnie 2 miesiące, gotowe potrawy z ryb – 4-6 miesięcy, otwarte konserwy (po przełożeniu do odpowiedniego pojemnika) – 2 miesiące i owoce morza – od 3 do 6 miesięcy.
Na co zwrócić uwagę kupując mrożoną rybę?
Kupowanie mrożonej ryby w sklepie to dobry wybór, pod warunkiem że zwrócisz uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Przyjrzyj się ilości glazury w opakowaniu. Jak podaje Grzegorz Sobczyński z Departamentu Inspekcji Handlowej w wywiadzie dla Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji (za: archiwum.uokik.gov.pl), ilość glazury nie powinna przekraczać maksymalnie 10 proc..
Sprawdź, czy w składzie ryby nie występują związku fosforu i zwróć uwagę na obecność wosków w tzw. rybie maślanej. Takie dodatki mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego, co powinno być napisane na etykiecie. Upewnij się, jaka jest data ważności i czy ryba nie została już częściowo rozmrożona.
Zobacz także
Jak rozpoznać nieświeżą rybę po rozmrożeniu?
Po rozmrożeniu ryba powinna mieć naturalny żywy kolor. Jeśli jest sina lub ma zielonkawy odcień, to znak, że jest nieświeża. W przypadku ryb mrożonych wyznacznikiem świeżości są oczy. Powinny być wypukłe i przejrzyste. Ryby z zapadniętymi oczami, pokrytymi mętnym śluzem lub krwawym nalotem nie nadają się do spożycia.
Zwróć uwagę na elastyczność mięsa. Po naciśnięciu palcem ryba powinna w krótkim czasie powrócić do swojego wcześniejszego kształtu. I oczywiście o świeżości ryby świadczy jej zapach. Aromat zgnilizny lub amoniaku to mocny sygnał alarmowy.