Jak gotować bób, żeby nie wzdymał? Wystarczą te dodatki podczas gotowania
Rozpoczyna się sezon na bób. To pyszne i zdrowe warzywo. Jednak nie raz zdarzyło się, że po jego zjedzeniu mieliśmy nieprzyjemne wzdęcia. W takim razie jak gotować bób, żeby nie wzdymał?
27.05.2022 18:47
Bób i jego właściwości
Bób jest to bogate w wartości odżywcze warzywo strączkowe. Charakteryzuje się dużą zawartością białka. W związku z tym często spożywany jest przez osoby niejedzące mięsa. Warzywo to stanowi świetny dodatek do dań głównych. Nie rzadko bób jedzony jest jako lekka przekąska.
Jak gotować bób, żeby nie wzdymał?
Jedzenie bobu nie zawsze musi prowadzić do wzdęć. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na uniknięcie tych nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.
- Świeże gałązki kopru
Podczas gotowania bobu zalecamy dodać świeże gałązki kopru. W ten sposób dodatkowo wzbogacimy nasze warzywo w smakowity, koperkowy aromat.
- Kminek
Aby złagodzić właściwości wzdymające bobu, polecamy użyć znanej przyprawy - kminku. Wystarczy dodać jedną łyżeczkę kminku do gotującego się warzywa. Tak jak w przypadku kopru, nada on bobu przyjemny aromat.
- Woda
Jest to najprostszy sposób na uniknięcie wzdęć po spożyciu bobu. Przed gotowaniem warzywa, należy go moczyć przez około 2 godziny w gorącej wodzie. Następnie odlej wodę, a bób wsyp do garnka. Zalej go zimną wodą i gotuj. Pamiętaj, aby parę minut przed zakończeniem gotowania dodać sól.
Jak wybrać świeży bób?
Bób sprzedawany jest latem na targu bądź w supermarketach. Warto wiedzieć jak powinien wyglądać świeży, zdrowy bób.
Kolor bobu powinien być jednolity, jasnozielony. Nie rzadko zdarza się, że na skórce tego warzywa występują brązowe plamki oraz przebarwienia. Takiego produktu nie powinniśmy kupować!
Zapach bobu również ma znaczenie. Powinien być delikatny i neutralny. Zepsuty bób charakteryzuje się nieprzyjemnym, ostrym zapachem. Najprawdopodobniej warzywo to stało za długo w foliowym woreczku i nie nadaje się już do jedzenia.
Jak przechowywać bób?
Bób powinien być przechowywany w lodówce. Najlepiej przełożyć go do szczelnego pojemnika. Może być to szklanka miseczka bądź plastikowe opakowanie. Bób należy przechowywać w niskiej temperaturze maksymalnie tydzień.