PrzepisJak obierać fasolkę szparagową? Czy w każdym przypadku jest to konieczne?

Jak obierać fasolkę szparagową? Czy w każdym przypadku jest to konieczne?

Jak obierać fasolkę szparagową? Czy w każdym przypadku jest to konieczne?
Paulina
12.06.2022 11:37, aktualizacja: 12.06.2022 11:55

Fasolka szparagowa jest dość popularnym i lubianym warzywem w Polsce. Podana ze świeżo palonym masłem z bułką tartą? Pyszności! Kiedy fasolka jest młoda i miękka, jej obranie nie sprawia nikomu żadnego problemu. Zielona jest bardziej delikatna, a żółta często wymaga, obrania i wyjęcia włókien. Zwłaszcza gdy jest już starsza i mocno dojrzała. Jak obierać fasolkę szparagową?

Jak obierać fasolkę szparagową?

Do obierania fasolki przygotuj mały nożyk i miskę, do której będziesz wrzucać odcięte końcówki i łyka, czyli grube włókna. Może kiedyś spotkaliście się ze źle obraną fasolką, czuliście w ustach grube włókna? Jeśli chcesz temu zapobiec, twardą i starszą fasolkę namocz w ciepłej wodzie, by delikatnie zmiękła. Następnie przy użyciu nożyka odetnij końcówki i wszystkie zgrubienia. Usuwaj włókniste brzegi fasoli w taki sposób, żeby nie obciąć ich całkowicie. Nadetnij koniec z gałązką i delikatnym ruchem pociągnij w dół – razem z końcówką usuniesz twarde, łykowate części fasolki. 

Obraz

Zielona fasolka szparagowa

Ta odmiana zazwyczaj jest delikatniejsza i nie ma tylu zgrubień. Jest zdecydowanie wyraźniejsza w smaku. Do jej obrania potrzebujesz mały nożyk i miska na odcięte końcówki. Wystarczy, że obetniesz końcówki fasoli z obu stron i gotowe. Teraz możesz ugotować fasolkę.

Obraz

Fasolka z bułką tarta i masłem

Klasyczne połączenie fasolki z bułką tartą. Fasolkę należy podawać na ciepło. Można serwować ją jako dodatek do drugiego dania zamiast sałatki lub ziemniaków. Można jeść ją również jako samodzielne danie.

Odetnij końcówki fasolki i wypłucz ja. Przełóż do garnka i zalej zimną wodą. Dodaj łyżeczkę soli. Doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem do miękkości ok. 10-15 minut. Czas może się różnić w zależności, czy mamy młodą, czy starszą fasolkę. Młoda fasolka gotuje się dużo szybciej niż starsza. Ugotowaną fasolkę odcedź. Na patelni należy roztopić masło. Dodaj bułkę tartą i smaż do momentu, aż bułka lekko się przyrumieni. Dodaj szczyptę soli i fasolkę. Wymieszaj tak, aby warzywa obtoczyła się w bułce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także