Jak zrobić racuchy drożdżowe? Przepis na puszyste, pyszne racuchy
Choć większość z nas słysząc słowo „racuchy” ma przed oczami rumiane placuszki z jabłkami, same placki można serwować również w wersji z samego ciasta. Danie na bazie mąki, świeżego lub zsiadłego mleka, drożdży i jaj są idealnym dodatkiem do zup i sosów. Można je również podawać w wersji na słodko z dodatkiem cukru pudru. Jak zrobić racuchy drożdżowe? Przeczytajcie!
07.06.2018 | aktual.: 07.06.2018 22:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak zrobić racuchy drożdżowe?
Przepis na drożdżowe racuchy nie jest trudny. Przygotuj:
- 3 szklanki mąki pszennej,
- 1,5 szklanki ciepłego mleka,
- 40 gramów drożdży,
- pół łyżeczki soli i łyżeczkę cukru.
Przepis na racuchy słodkie
Racuchy drożdżowe smażymy na maśle klarowanym albo oleju roślinnym. Podajemy posypane cukrem pudrem. Możecie również serwować je z kleksem ze śmietany albo świeżymi owocami pociętymi w plasterki.
Przygotowanie racuchów zaczynamy od przesiania mąki do dużej miski. Wsypujemy również sól. Następnie bierzemy się za rozczyn - do kubka kruszymy drożdże, dodajemy cukier, 1/4 szklanki ciepłego mleka oraz dwie łyżeczki mąki. Mieszamy składniki na gładką masę i odstawiamy na 10 minut aż nasz rozczyn zacznie rosnąć i wypełniać kubek.
Następnie dodajemy rozczyn do mąki. Ciasto formujemy ręką w taki sposób, by napełnić je powietrzem. Po 15 minutach powinniśmy uzyskać gładką i jednolitą masę, w której pod palcami będą wyczuwalne pękające pęcherzyki powietrza. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 45 minut.
Na patelni rozgrzewamy masło klarowane lub olej roślinny. Łyżkę moczymy w zimnej wodzie, następnie nabieramy nią porcję ciasta i przekładamy na patelnię. Formujemy placuszki i smażymy po 3 minuty z każdej strony. Tak samo postępujemy z kolejną partią racuchów. Usmażone placki przekładamy na ręczniki papierowe. Tak, jak wspomnieliśmy na początku podajemy z cukrem pudrem, świeżymi owocami lub miodem.
Przepis na racuchy słone
Podaliśmy wam przepisy na racuchy drożdżowe tradycyjne podawane na słodko. Teraz pora na odrobinę racuchowych wariacji. Przygotujcie 2 szklanki mleka, 50 gramów świeżych drożdży, płaską łyżkę cukru, pół kilograma mąki pszennej, 2 jajka, szczyptę soli, olej do smażenia, kawałek kiełbasy, 25 gramów pieczarek, cebulę i pieprz. Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku z dodatkiem cukru. Stopniowo dodajemy mąkę. Chcemy uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na pół godziny. Na rozgrzanej patelni rumienimy cebulkę, dodajemy do niej pokrojoną w kosteczkę kiełbasę i pieczarki. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Gdy nasze składniki będą wysmażone przekładamy je na sitko, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Wracamy do drożdżowego rozczynu, który przez ten czas powinien wyrosnąć. Dodajemy do niego resztę mąki i dwa żółtka. Mieszamy i odstawimy na 20 minut. Ubijamy pianę z dwóch białek i szczypty soli, dodajemy ją do ciasta. Na sam koniec dodajemy farsz. Na patelni z rozgrzanym olejem kładziemy łyżką ciasto z farszem. Smażymy na złoty kolor. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych racuchów, kładziemy na talerzu wyścielonym papierowym ręcznikiem, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Podajemy z ketchupem lub ulubionym sosem.
Racuchy drożdżowe nie muszą być podawane jedynie na słodko. Zaprezentowaliśmy Wam dwie wersje – klasyczną na słodką i wariację na temat słonych racuchów. Ograniczeniem jest tutaj jedynie wyobraźnia kucharza, racuchy drożdżowe możemy serwować z rabarbarem, serem, owocami, a jak widać na załączonym przepisie, nawet z kawałkami mięsa. Same drożdżowe racuchy stanowią dobry dodatek do zup, sosów i mięs. Możecie podać je zamiast pieczywa do dipów, gdy przyjdą do Was znajomi. Racuchy są świetną propozycją na śniadanie, obiad i kolację. Bez problemu możecie je także zabrać jako lunch do pracy.