NewsyJakie mięso jest najzdrowsze? Poznaj 7 gatunków

Jakie mięso jest najzdrowsze? Poznaj 7 gatunków

Mięso
Mięso
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | stockcreations
02.09.2023 12:34

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. O mięsie możemy prowadzić najróżniejsze dyskusje. Jedni nie wyobrażają sobie dnia bez niego, inni ograniczają, a jeszcze inni całkowicie wyeliminowali go z diety. Zastanawialiście się jednak nad tym, jakie gatunki mięsa są najzdrowsze? Koniecznie zapoznajcie się z tą listą.

Czy mięso jest zdrowe? Nie ulega wątpliwości, że zawiera ono pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko. Oprócz tego dostarcza nam wielu cennych aminokwasów, minerałów i witamin (szczególnie witaminy B12). Najlepszym wyborem będą gatunki, które zawierają mniej tłuszczu, ale mają mnóstwo wartości odżywczych. Chociaż dieta wegetariańska to bardzo dobry wybór, musimy znaleźć sposób na uzupełnienie brakujących witamin i minerałów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiemy, które mięso jest najzdrowsze

Jakie są najważniejsze kwestie związane z mięsem? Istotne są warunki, w jakich żyło zwierzę. Wiadomo, że zwierzęta karmione odpowiednim jedzeniem i przebywające w odpowiednich miejscach będą miały lepsze mięso niż te, które były hodowane w masowych produkcjach i faszerowane antybiotykami.

Niezwykle zdrowa jest dziczyzna. Dlaczego? Zwierzęta te żyją w środowisku naturalnym i spożywają nieprzetworzone pokarmy. Dzięki temu mięso jest bardziej wartościowe i zdrowe. Jelenie, sarny i dziki same zdobywają pożywienie i nie jest ono zanieczyszczone szkodliwymi składnikami. Podstawą ich diety jest roślinność leśna i łąkowa.

Po drugiej stronie mamy zwierzęta hodowlane. Warunki, w jakich często przebywają pozostawiają wiele do życzenia. Ściskają się w ciasnych halach lub klatkach, karmi się je paszami z hormonami wzrostu. To jeszcze nie jest wszystko. Zwierzęta bardzo się stresują, a to wpływa na jakość mięsa.

Dziczyzna jest najzdrowszym mięsem

Zawiera ono 20 procent białka i bardzo mało tłuszczu (inne gatunki mają go o wiele więcej). Minusem jest fakt, że w dziczyźnie jest 60-90 g cholesterolu na 100 g produktów. Jednak nie powinno to nas odrzucać, gdyż cholesterol (w odpowiednich ilościach) powinien znaleźć się w naszej diecie.

Jelenina uznana została za najzdrowszy gatunek mięsa. Zawiera 22,2 g białka, 1,6 g tłuszczu oraz 50 g cholesterolu w 100 g. Do tego jest niskokaloryczny - ma tylko 100 kcal w 100 g. Niektóre badania pokazują, że takie mięso zawiera zbliżony do wzorcowego profil aminokwasów. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biologiczne naszego organizmu. To sprawia, że dziczyzna jest bardziej wartościowa od wieprzowiny i wołowiny.

Mięso
Mięso© Adobe Stock

Na uwagę zasługuje również chude i delikatne mięso z królika. Zawiera ono witaminy B6, B12, żelazo, fosfor oraz miedź. Jest też źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Co z resztą mięs?

Drób uznany jest za jeden z najzdrowszych gatunków mięsa. Jest niskokaloryczne (108 kcal w 100 gramach), ale ma w sobie bardzo dużo białka i niewiele tłuszczu. Oprócz tego jest źródłem wielu witamin (szczególnie tych rozpuszczalnych w wodzie), ale zawiera mniej witaminy B12 niż mięso czerwone. Ma też niewiele sodu, więc mogą je jeść osoby z nadciśnieniem.

Czerwone mięso zawiera mnóstwo nasyconych kwasów tłuszczowych, ale za to zawiera mnóstwo łatwo przyswajalnego białka, którego zawartość wzrasta w miarę gotowania. Jest także źródłem niacyny, cynku, żelaza oraz witaminy B12. Za zdrowe czerwone mięso uznaje się wieprzowinę. Zawiera najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych i niewielką ilość cholesterolu. Jest jednak mięso, które ma o wiele lepsze właściwości - to cielęcina.

Mięso
Mięso© pxhere

Zostały nam jeszcze ryby. Może to wydać się zaskoczeniem, ale ryba to mięso z biologicznego punktu widzenia. Jest wspaniałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu omega-3 i omega-6. Oprócz tego zawierają mnóstwo mikro i makroelementów, które są bardzo ważne dla naszego organizmu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także